Jaký cukr zvolit místo toho rafinovaného | JakZdravě.cz

4 přírodní náhrady cukru šetřící zdraví, vhodné pro děti i dospělé. Jsou daleko chutnější a tělu neubližují

Bílý rafinovaný cukr není pro zdraví člověka žádným přínosem. Naopak, způsobuje zánět v těle, nadváhu a jiné. Zkuste jej vyměnit za zdravější alternativu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud pečujete o své zdraví a životní styl, jistě víte, že pohyb a omezení cukru na minimum je to nejdůležitější. Sami jste si této skutečnosti vědomi, a pokud si každý den dopřejete sušenky, kupované buchty a jiné dobroty, svému zdraví ubližujete. Mimo toho, energetická hodnota bílého cukru je opravdu vysoká, proto lidé přibírají na váze. Zkuste vyměnit bílý cukr za jeho alternativu, je zdravější, ale stále je dobré mít v paměti, že byste si všeho měli dopřát s mírou. 
Kokosový cukr skvěle chutná

Takový cukr podporuje bohatou energii, ale má poměrně nízký glykemický index, což znamená, že pro tělo bude lépe vstřebatelný. Má ale mnohonásobně více zdravotních výhod, jen musíte umět vybrat ten správný. Je tedy lepší než bílý cukr. Osladit s ním můžete jak krémy, dezerty, vánoční cukroví, tak i buchty, čaj, kávu, jednoduše vše, co potřebujete osladit.  


iZdroj fotografie: Depositphotos

Agávový sirup je silné sladidlo

Tento zlatý sirup zažíval před více než deseti lety velký boom. Následně jej mnoho lidí přestalo používat kvůli jeho vysoké kalorické hodnotě. Ovšem zde je třeba si uvědomit, že je agáve mnohonásobně sladší, tudíž ho všude použijete jen malé množství. Také je bohatý na draslík, vápník a železo. Ideální pro přípravu koktejlů, čaje nebo tam, kde byste běžně použili med.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Melasa a datle

Sladká, hustá a velmi bohatá na minerály. To je melasa, která chutná podobně jako cukr a je možné, že ani nepoznáte rozdíl. Přidejte ji do čaje, klidně i kávy, do koktejlů, kam vás napadne. Stejně tak datle lze použít. Můžete koupit datlový sirup nebo jednoduše plody rozmixovat a použít jako pastu do dezertů nebo tam, kam uznáte za vhodné. Chuťově jsou velmi sladké a obsahují značné množství prospěšných látek. Podobně je na tom i javorový sirup nebo tekutý hroznový cukr.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Absolutní nízkokalorická bomba, stévie

Nejvyhledávanější sladidlo, které se dovoluje i při dietách, je stévie. Má neuvěřitelných 18 kcal na sto gramů, ale je až 25 krát sladší než samotný cukr. Nejlepší je, že se jedná o bylinku, kterou si doma můžete vypěstovat. Pokud dáte několik lupínků stévie do čaje, bude lahodně sladký. Ale pozor, nepřehánějte to s ní, je totiž přirozeně nahořklá, na její chuť je třeba si zvyknout.

Jakým cukrem běžně sladíte vy?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů