Pojďme se spolu blíže podívat na úžasnou rostlinu, která v sobě skrývá celou řadu zdravotních výhod a benefitů. Stojí za to ji konzumovat.
Koriandr patří mezi poměrně aromatické a chuťově výrazné byliny, které se tak hojně užívají především při přípravě a dochucování pokrmů všeho druhu. Rodově je tak tato rostlinka blízká například mrkvi či celeru, v hodně věcech se však liší. Jedním z těchto rozdílů je tak například hned celá řada nejrůznějších výhod a benefitů, které má koriandr pro naše zdraví, uvedla Adda Bjarnadottir, MS, RDN (Ice). A o některých jste zaručeně ještě neslyšeli!
Koriandr v kuchyni
Když se řekne koriandr, mnoho lidí si nejspíše představí kuchyň a nejrůznější pokrmy, které se touto voňavou a chutnou rostlinkou dají obohatit. Nejčastěji se tak jedná o polévky či omáčky, v indických zemích se koriandr hojně užívá například při přípravě salsy, kari pokrmů či masaly. V každém případě se však jedná o surovinu, která by neměla chybět v žádné dobré kuchyni.
V té jej tek můžeme najít jak v čerstvé podobě, tak i jako sušené lístky či dokonce semena. Ty jsou oproti samotné rostlince značně chuťově výraznější a v pokrmu zanechávají jasnou a výraznou stopu. Dobré je tak vždy odhadnout správné množství tohoto koření, které nejen provoní pokrm, ale také jej doladí k dokonalosti. Kromě toho má však koriandr i celou řadu výhod, kvůli kterým byste jej do svého jídelníčku měli rozhodně zařadit.
Podporuje zdraví mozku
Koriandr jako takový, oplývá jednou velmi užitečnou vlastností, kterou je jeho protizánětlivost. Ta se tak podepisuje nejen na ochraně organismu jako takového před různými viry a bakteriemi, ale i na podpoře zdraví jednotlivých orgánů. Jedním z nich je také mozek, u kterého pravidelná konzumace této rostliny zabraňuje riziku šíření nejrůznějších zánětlivých onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza.
Snižuje hladinu cukru v krvi
Jednou z největších výhod konzumace koriandru je jeho účinek na regulaci cukru, který máme přirozeně obsažený v krvi a jeho hladina se zvyšuje nebo snižuje na základě našeho jídelníčku a celkového životního stylu. V případě, že je tak tato hladina vyšší, dokáže koriandr účinně zasáhnout a svým složením se podílí na jejím snižování. Nadměrné množství cukru v krvi by totiž mohlo vést k celé řadě zdravotních problémů od diabetu a obezity, až po rizika kardiovaskulárních onemocnění.
Napomáhá správnému trávení
Další výhodou, kterou byste u koriandru možná nečekali, je také podpora přirozené a bezproblémové činnosti jater, střev a celkového trávícího traktu jako takového. Díky vysokému obsahu zdraví prospěných látek se koriandr dokonce používá i v čínské medicíně, a to zejména pro vyvolání chuti k jídlu a nastartování metabolismu.
Zvyšuje přirozenou imunitu
Ačkoliv se to možná nezdá, koriandr jako takový je rostlinka, která je velmi bohatým zdrojem nejrůznějších vitamínů, minerálů, ale i stopových prvků a užitečných sloučenin. Ty tak dokážou podporovat naši přirozenou imunitu a obranyschopnost těla, bránit se proti vnějším rizikům v podobě nemocí či různých virů.
Bojuje s infekcemi
Jak jsme již výše nastínili, koriandr je velmi užitečným zejména díky svým protizánětlivým účinkům. K těm však lze také připsat i antioxidační vlastnosti a také látky, v podobě antimikrobiálních sloučenin, které jsou v něm obsaženy. Ty tak dohromady dokážou účinně bojovat proti řadě virů a bakterií, ale i proti infekcím, které jsou již nastartované a dělají v těle paseku. Mezi takové patří například Salmonela neboli otrava jídlem, a také zánět močového měchýře či jiných částí močového ústrojí.
Chrání vaši pokožku
Další z řady výhod konzumace koriandru je také to, že tato rostlinka díky svému unikátnímu složení napomáhá také ke správnému průtoku krve, čímž se pokožka jako taková prokrvuje a nedochází tak k vysušování či dokonce povadání a ztrátě elasticity. Dále se na jejím zdraví podílejí i početné antioxidační látky, které zabraňují jejímu nadměrnému pocení a následné tvorbě pupínků, či jiných kožních nešvarů.