Kouzlo pravidelné chůze spočívá v množství jejích benefitů. Začněte v jakémkoli věku a podpořte tělesné funkce i mysl

Nemusíte se denně trápit v posilovně a dodržovat přísné diety, abyste získali lepší kondici a byli zdravější. Postačí vám chodit na pravidelné procházky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pravidelná chůze je bezplatný návyk, který přináší řadu benefitů pro vaše zdraví. Jak navíc říká odborník Tyler Wheeler, není to pouze lepší úroveň kondice, kterou díky ní získáte. Těšit se totiž můžete například také na silnější obranyschopnost, mnohem lepší náladu nebo dokonce delší život. Níže se můžete podívat na ty nejlepší zdravotní benefity, které pravidelná chůze přináší (a to pro všechny věkové kategorie).  

1) Pomáhá spalovat kalorie 

Pravidelná chůze pomáhá spalovat kalorie, což znamená, že vám ve skutečnosti pomáhá udržet dobrou kondici a hubnout. Samozřejmě je třeba vzít na vědomí, že vše závisí na tom, kolik času tomuto zdravému návyku věnujete. 

2) Zmírňuje  bolesti kloubů

Pravidelná chůze je skvělý lék na bolavé klouby, včetně kolen a kyčlí. Pokud totiž svému tělu každý den dopřejete dostatek pohybu, posílíte svaly, které klouby podporují. Tento skvělý návyk může pomoci také lidem trpícím artritidou (zejména se snížením bolesti) nebo dokonce tomuto nebezpečnému onemocnění předcházet. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Posiluje vaše srdce 

Pokud si pětkrát týdně vyjdete na minimálně třicetiminutovou procházku, snížíte tím riziko výskytu srdečních onemocnění, včetně ischemické choroby srdeční – a to přibližně o 19 procent. Čím více času tomuto zdravému návyku však věnujete, tím riziko klesá více.  

4) Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi  

Krátká procházka po jídle vám může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Kromě toho tento zdravý návyk napomáhá k lepšímu trávení, a proto byste měli zvážit, zda jej nezařadit do své každodenní rutiny (nejlépe po každém jídle). 

5) Posiluje imunitní funkce 

Každodenní chůze pomáhá snižovat riziko vzniku nezávažných onemocnění, mezi které patří například nachlazení nebo chřipka. Celkově jde však o návyk, který velmi efektivně prospívá obranyschopnosti vašeho imunitního systému. Pokud se vám nechce chodit ven během zimních měsíců, můžete vyzkoušet běžící pásy, nebo se jednoduše procházet po nákupních střediscích. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Účinně zlepšuje náladu a prodlužuje život

Pravidelná chůze v přírodě pomáhá efektivně zlepšovat náladu. Dopřejte si proto dostatek času na každodenní procházku po polních loukách nebo v hustých lesích, kde budete mít dostatek času na vyčištění hlavy. Aby byl výsledek co nejlepší, raději si vypněte telefon – prostě se odpojte. Někteří odborníci navíc tvrdí, že pravidelná chůze dokáže prodlužovat život. 

7) Kreativní myšlení

Jedním z nejzajímavějších přínosů, které pravidelná chůze přináší, je mnohem větší kreativní myšlení. Pokud budete na procházky chodit sami a nenecháte telefon nebo jiné okolní faktory, aby odpoutaly vaši pozornost, jistě se vám podaří po vyčištění hlavy přijít na nové, mnohdy velmi úspěšné nápady. Kromě toho je chůze také skvělé řešení při problémech v práci – koneckonců i samotný Steve Jobs konal pracovní schůzky se svými zaměstnanci zpravidla tak, že s nimi chodil okolo své firmy.

Jak často chodíte na procházky vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články