Zdravotní rizika, která vás mohou potkat v létě o prázdninách. Připravte se na ně, dokud je čas

Všichni si chtějí užít prázdniny na plno, bez problémů. Bodnutí hmyzem nebo otrava jídlem vás může nemile překvapit, ale vždy se můžete chránit a těmto situacím předejít.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Léto je plné zábavy, je čas dovolených a odpočinku na pláži, ale vše není tak růžové jak vypadá. Za letním odpočinkem se skrývá i mnoho zdravotních rizik, kterým můžete předcházet nebo sena ně připravit. Na co si dát o prázdninách pozor, aby vše proběhlo podle vašich představ a zabránili jste všem zdravotním rizikům.

Spálení od slunce

Základem pobytu na sluníčku je správná ochrana před UV zářením, zvolte vhodný opalovací krém. Spálení od slunce je velmi nepříjemné a může zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže. Vyberte si opalovací krém s faktorem alespoň SPF 30, a který chrání před UVA i UVB zářením.

iZdroj fotografie: Pixabay

Úpal a přehřátí

Při vysokých teplotách se doporučuje vyhnout těžké a namáhavé práci. Vyčerpání z tepla a úpal nastanou, když tělo přestane správně regulovat teplotu, protože je dlouhodobě vystaveno nadměrnému horku. Abyste předešli této zdravotní komplikaci, omezte veškeru činnost v horkých letních dnech a v poledne, kdy je největší teplo a slunce je nejsilnější, vyhledávejte stinná a chladná místa.

Dehydratace

Při pobytu na sluníčku, v horkých letních dnech, je důležité dodržovat správný pitný režim. Letní koktejly a sladké pití k létu sice patří, ale nejdůležitější je voda. Doporučuje se vypít alespoň ½ litru vody každou hodinu. Dehydratace se projevuje horkou a suchou kůží, zrychleným pulsem, bolestí hlavy, závratí nebo zmateností. Pokud se jedná o silnou dehydrataci, ta se projevuje studenou, bledou a vlhkou pokožkou, nevolností a křečemi do břicha, někdy i zvracením.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zranění ve vodě

Pokud nejste zrovna zdatní plavci, zůstaňte u břehu, předejte tak nebezpečí a zraněním. Plavání má svá rizika od zranění, přes infekce po zranění z potápění, až po tonutí nebo utopení. Nikdy nenechávejte děti bez dozoru, vždy je mějte pod dohledem a v bezpečné vzdálenosti. Nebezpečí tonutí se zvýšilo s používáním mobilních telefonu, čím dál více dospělých sleduje svůj mobilní telefon a nehlídá děti. Nezkušení plavci by měli použít záchranné pomůcky, například vestu.

Bodnutí hmyzem

Při poznávání přírody a letní turistice myslete na to, že všudypřítomný a otravný hmyz může být potencionálním přenašečem nemocí. Vždy použijte repelent, abyste předešli kousnutí, vyhýbejte se vysoké trávě, při kempování používejte moskytiéry. Nejvíce pozornosti věnujte klíšťatům a komárům. Klíšťata mohou přenášet až 16 různých infekčních onemocnění.

iZdroj fotografie: Pixabay

Alergická reakce

Teplé dny a sezóna květin a s ní spojené i zvýšené množství pylu v ovzduší, který může způsobit alergickou reakci. Chraňte se před alergickou reakci a vyhýbejte se místům se, kde se může pyl vyskytuje nejvíce, například rozkvetlé louky. Po příchodu domů, se převlékněte a otřete si kůži a vlasy vlhkým hadříkem, budete mít jistotu, že si pyl nedonesete domu.

Otrava jídlem

Pikniky a grilování k létu patří, ale vždy se ujistěte, že jídlo není znehodnocené vysokými teplotami, nebo zda je dostatečně tepelně upravené. Při přepravě potravin autem, je nutné udržovat je v chladu, zejména pokud vezete syrové maso a potraviny, které jsou určené ke skladování v lednici. Při přípravě si vždy umyjte ruce, udržujte gril a nástroje čisté. Zkažené jídlo vám způsobí nepříjemné zdravotní problémy, nevolnost, zvracení a průjem.

Zdravotní problémy vám můžou znepříjemnit dovolenou i celé prázdniny. Vždy myslete na to co by se mohlo stát a těmto situacím včas předcházet ať si volnou užijete naplno.

Zdroj: EverydayHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články