Už naše babičky věděly, že švestky jsou nejlepší první pomocí při zácpě. Mají ale daleko víc benefitů –⁠ pro klouby i srdce

Když se řekne švestka, někdo si pod ní představí alkoholický nápoj, který se z ní vyrábí. Jiný pomyslí na povidla, koláče nebo kompot. Jíst lze toto ovoce i za syrova.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ovoce patří neodmyslitelně do pestrého a vyváženého jídelníčku, o kterém tak často hovoří výživoví poradci a lékaři. Je základem pro zdraví i dlouhověkost člověka. Lékař Richard M. Katz, MD doporučuje denně dávku 400 g ovoce, případně 5 porcí po 80 g. Na výběr je v obchodech celá řada různých druhů ze všech koutů světa. Přednost je vhodné dát lokálním zdrojům. K nim patří i švestky, jež přinášejí člověku nemalý užitek.

Odkud se švestky vzaly

Původním domovem švestek, tedy stromu slivoně domácí, je Čína. Odtud se dostaly dále do Japonska, části Evropy a Ameriky. Pěstovány byly už v prehistorických sídlištích, jak napovídají archeologické vykopávky. Na české území se švestky dostaly v 5. století společně se slovanskými kmeny. V užitkových zahradách patří slivoň k oblíbeným stromům. Nejlepší švestky se rodí na Vizovicku na Moravě a v Čechách v okolí Železných hor.

Jaký je význam švestek

Švestky jsou oblíbeným ovocem nejen pro svoji chuť, ale také užitek, který přinášejí. Lze je konzumovat za syrova, můžete z nich uvařit oběd, použít na vaření povidel, kompotů i přípravě destilátů. Využít lze dokonce i skvělé dřevo ze stromů, a to spíše na výrobu drobných užitkových předmětů než nábytku.

Švestky a jejich výživová hodnota

Málokdo se při přípravě domácího švestkové koláče nebo povidel zamýšlí nad tím, jakou výživovou hodnotou švestky vlastně oplývají. Víte, že mají dokonce léčebný účinek? Není divu, když jsou plné vitamínů a minerálů. Najdete v nich vitamín E, C, K a M, vápník, hořčík, fosfor a draslík, vlákninu, třísloviny a organické kyseliny. Jeden šálek švestek obsahuje 76 kalorií, 1 g bílkovin, méně než 1 g tuku, 18 g sacharidů, 2 g vlákniny a 16 g cukru.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ze švestek lze upéct výborný koláč

Očistná kúra pomocí švestek

Kdo trpí na zácpu, měl by konzumovat hodně švestek. Působí jako přírodní projímadlo, a to díky vysokému obsahu vlákniny. Ze švestek si můžete také udělat očistnou kúru, která zbaví vaše tělo toxinů. Po dobu tří dnů je do jídelníčku zařazena jen konzumace švestek – sušené, syrové a k tomu se popíjí vlažná voda.

Švestky pomáhají při dně a bolestech kloubů

Protože švestky dokážou odbourávat močovinu, jsou vhodné pro léčbu nemoci jménem dna. V případě, že člověk tímto onemocněním trpí, měl by denně konzumovat 1 až 2 švestky před hlavním jídlem. Pomůže také vypití 2 sklenic šťávy ze švestek. Tu si lze připravit ze sušených švestek, jestliže je necháte přes noc louhovat ve vodě, která se pak pije.

iKdo by neměl rád švestková povidla

Chrání srdce, léčí vysoký krevní tlak

Vlivem obsažených vitamínů a minerálů švestky příznivě působí i proti vzniku nemocí srdce a udržují optimální hladinu krevního tlaku. Jsou bohaté na antioxidanty, které bojují proti stárnutí organismu. A protože v nich najdete i vápník, přispívají tyto plody také ke zdraví kostí. Přitom lze využívat syrové i sušené švestky.

Jak zpracovávat švestky

Sezóna švestek začíná na podzim, kdy zrají. V obchodech je však najdeme nejen v syrovém stavu, ale také jako sušené plody. Ty si vybírejte raději nesířené. Švestky lze zamrazit a uchovat tak na horší časy. Někdo z nich vaří kompot a povidla. Můžete je péct, dávat do ovocných salátů, smoothies nebo ranního jogurtu.

Jaká je vaše nejoblíbenější kuchyňská úprava švestek?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články