Tradiční lék amazonských kmenů má protinádorové a antioxidační účinky. Efektivní léčba zánětlivých onemocnění

Brazilský ženšen je využíván především v alternativní medicíně. Jeho účinky jsou zatím neprobádané, ale mohl by přispět například při léčbě Crohnovi choroby či rakoviny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brazilský ženšen, označován také jako kořen Sumy, je známý pro své energizující, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Jeho extrakty jsou hojně využívány k výrobě léků. Původem jde o tradiční lék domorodých kmenů z amazonského pralesa, po staletí používaný k léčbě různých nemocí.

Vlastnosti kořene Sumy

Brazilský ženšen obsahuje acid pfaffic saponiny, které mají prokazatelně protinádorové účinky. Jeho extrakty obsahují vitamíny A, E, K a komplex vitamínů B, dále obsahují stopové prvky železa, hořčíku, zinku a dalších minerálů, které posilují imunitní systém. Obsahuje velké množství alkaloidů a polyfenolů, které chrání buňky před poškozením a snižují riziko onemocnění.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdravotní výhody a použití kořene Sumy

Některé zmínky o účincích ženšenu tvrdí, že má široké spektrum zdravotních výhod. Vědecké výzkumy však prokazují jen některé jeho vlastnosti, které mají prokazatelné zdravotní výhody.

Adaptogen

V přírodní medicíně byl kořeny Sumy katalogizován jako adaptogen. Jsou to látky, které zlepšují reakci těla na biologické, fyzické nebo chemické stresory. Jak název napovídá, pomáhají tělu se přizpůsobit. Snižuje zánět v těle, stabilizuje hladinu kortizolu a podporuje funkce, které má imunita. Zlepšuje zdravotní stav a snižuje riziko chronických onemocnění.

Antioxidační a protizánětlivé účinky

Polyfenoly a alkaloidy jsou antioxidanty obsažené v ženšenu. Pomáhají neutralizovat negativní působení volných radikálů. V alternativní medicíně je využíván při zánětlivých poruchách a stavech spojených s oxidačním stresem. Je zapotřebí jeho účinky řádně prostudovat, aby se potvrdily jeho účinky.

Léčba zánětlivých střevního onemocnění

Využívá se k léčbě zánětlivých onemocnění střevního systému, jako je například Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

iZdroj fotografie: Pixabay

Přírodní afrodiziakum

Domorodé kmeny tradičně využívají kořen Suma jako přírodní afrodiziakum. Výzkumy dokazují, že zvyšuje hladinu hormonů jako je estradiol, progesteron a testosteron, které jsou spojovány se zvýšením libida, produkcí spermií a plodností.

Působí protinádorově

Při výzkumu provedeném na zvířatech bylo zjištěno, že ženšen má protinádorové účinky. To ale neznamená, že by mohl být použit při onkologické léčbě. Bylinné léky nedokážou vyléčit ani zabránit rakovině. Prozatím se výzkumy zabývají jeho podpůrným použitím u pacientů s rakovinou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Rizika a bezpečnostní opatření

Užívání brazilského ženšenu je považováno za bezpečné u většiny zdravých lidí. Ovšem nesmí být překročena doporučená denní dávka. Nejsou k dispozici žádné údaje o nežádoucích vedlejších účincích, ale nedoporučuje se užívat těhotným a kojícím ženám, při onemocnění jater nebo ledvin. Pokud užíváte léky, měli byste se o jeho použití poradit se svým lékařem.

Zdroj: Healthyasks

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články