Všestranný pomocník rozmarýn: Mast pomáhá na křečové žíly, olej na bolesti kloubů

Rozmarýn je bylinka, kterou můžete jíst, používat lokálně ve formě mastí nebo oleje, ale už samotné její aroma dokáže udělat s tělem divy.

rozmarýnový olej i Zdroj fotografie: Formulatehealth / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rozmarýn neboli rozmarýna lékařská je bylinka, která vytváří dřevitý keř. Příjemně voní, proto našla své využití v kuchyni pro dochucování některých pokrmů. Velký důraz je na ni kladen v lidovém léčitelství. To je hlavní důvod, proč se o ni začala zajímat lékařská věda. Dietetička a zdravotní sestra Marsha McCulloch poukazuje na pozitivní vliv rozmarýnového aromatického oleje na zdraví a jeho mnohá využití. Připravit si z něj ale můžete i mast.

Účinky rozmarýnového oleje na zdraví

Rozmarýn v podobě oleje má velký potenciál stát se přírodním pomocníkem na mnoho neduhů. Význačné účinky má jeho pouhá inhalace, dá se ale použít také lokálně nebo můžete rozmarýn zpracovat do formy masti. Toto jsou jeho potenciální výhody.

Zlepšuje mozkové funkce

Výzkumy ohledně účinků rozmarýnu na zdraví jsou sice v počátcích, už teď se ale ukazuje zajímavý vliv rozmarýnového oleje na mozkové funkce. Podle vědecké studie, která zkoumala vliv inhalace rozmarýnového oleje na dospělé, došlo u zkoumaného vzorku lidí ke zlepšení soustředění a paměti. V souvislosti s tím se vědci zaměřili na pacienty s demencí a Alzheimerovou chorobou, kde byly vidět náznaky zlepšení mozkových funkcí.

Zmírní stres a povzbuzuje

Inhalace rozmarýnové vůně pomáhá zmírňovat stres. Rozmarýn působí na hladinu kortizolu tak, že ji snižuje. To vede ke zklidnění. Na druhou stranu zvyšuje pozornost, bdělost a energii. I když je potřeba dalšího výzkumu, už teď je zřejmé, že se vám bude rozmarýnový olej hodit třeba během zkouškového období.

Snítky čerstvého rozmarýnu na bílé porcelánové misce na modrém pozadí iZdroj fotografie: Pixabay

Odpuzuje hmyz a podporuje zdraví vlasů

Vůně rozmarýnového oleje nevoní otravnému krev sajícímu hmyzu. Odpuzuje klíšťata i komáry, dokonce se dá využít na zahradě jako přírodní pesticid. S ohledem na další zdravotní výhody má rozmarýnový olej potenciál bojovat proti vypadávání vlasů.

Lidový lék proti bolesti

Rozmarýn se od nepaměti používá pro zmírnění bolesti pohybového aparátu. Zředěný rozmarýnový olej můžete použít na drobná poranění nebo na zanícené klouby při revmatoidní artritidě. Rozmarýn pomůže snížit zánět a zmírnit bolest.

Rozmarýnová mast proti křečovým žilám

Co budete potřebovat?

  • rozmarýn
  • 250 g sádla
  • čistou nádobu na uskladnění budoucí masti

Postup výroby:

  1. Rozehřejte sádlo na pánvi nebo v hrnci. Pouze zahřát, nesmí se vařit.
  2. Přidejte rozmarýn nasekaný na skutečně velmi jemno.
  3. Po přidání rozmarýnu sádlo odstavte a nechte vychladnout.
  4. Znovu rozehřejte a přeceďte přes čisté plátno.

Mast skladujte v chladnu, nejlépe v lednici.

Jaké jsou vaše zkušenosti s rozmarýnem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články