Glaukom je 2. nejčastější příčinou slepoty. Pravidelné prohlídky u očního lékaře ho mohou odhalit včas a jeho důsledky zmírnit

Zelený zákal je onemocnění očí, kde chronický typ je téměř bez příznaků, ale může vést až ke slepotě. Indicií bývá ztráta periferního vidění, nejlepší je ovšem preventivní vyšetření.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Glaukom neboli laicky také zelený zákal je dle Světové zdravotnické organizace druhou nejčastější příčinou slepoty po celém světě. Jak připomíná i lékař George Krucik, MD, MBA, přesto bohužel spousta lidí neví, že tímto onemocněním trpí. Nejčastější takzvaný chronický glaukom je nejprve velmi nenápadný, ale poškození, která způsobuje jsou nevratná. Pro kontrolu zraku doma je možné provést test periferního vidění. Nejlepší prevencí jsou ale pochopitelně pravidelné kontroly u očního lékaře, zejména u lidí s rizikovými faktory.

Glaukom – o co se jedná

Zelený zákal, odborně glaukom, je oční onemocnění, které bývá ve většině případů způsobeno vysokým tlakem uvnitř oka. Kvůli tomu dochází k poškození zrakového nervu, který přenáší vizuální informace z očí do mozku. Příznaky nejčastějšího chronického glaukomu nejsou v podstatě žádné, kromě postupné ztráty zraku. Je možné provést test, při kterém se člověk dívá dopředu a zkontroluje, zda vidí předměty vlevo a vpravo.

Spolehlivé je pochopitelně jenom komplexní vyšetření u očního lékaře. Oftamologa bude zajímat podrobná anamnéza, případně i výskyt zeleného zákalu v rodině. Dále se provádí měření vnitřního tlaku oka, test zorného pole, konkrétně měření bočního a centrálního vidění, test měření tloušťky rohovky, případně může lékař pořídit fotografie zrakového nervu, aby mohl provést srovnání vedle sebe v průběhu času.

iZdroj fotografie: Pixabay

Léčba a prevence glaukomu

Cílem léčby zeleného zákalu je snížit nitrooční tlak a tím zamezit jakékoliv další ztrátě zraku. Nejčastěji k tomuto účelu poslouží kapky do očí na předpis, případně tablety. Pokud ani jedna z těchto možností či jejich kombinace nepomáhá, může lékař doporučit chirurgický zákrok. Pokud se podaří dostat nitrooční tlak do normálu, ztráta zraku může být zpomalena nebo zastavena. Bohužel již ztracený zrak nelze obnovit.

Vzniku zeleného zákalu nelze zabránit, ale je velice podstatné jej zachytit včas, aby bylo možné začít s léčbou a zabránit jeho zhoršení. Mezi rizikové faktory glaukomu se řadí věk (lidé starší 60 let), etnická příslušnost, jiné oční problémy, jako záněty oka, tenké rohovky či jiná poranění oka. Dále také rodinná anamnéza, zdravotní stav (cukrovka, vysoký tlak) nebo užívání určitých léků (kortikosteroidy). Nejlepší způsob včasného zachycení je každoroční preventivní prohlídka u očního lékaře.

Jak o své oči pečujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články