Za časté bolesti břicha, které se objevují v souvislosti s jídlem, může často vředová choroba žaludku nebo dvanáctníku. Někdy se dokonce objeví zrcadlový vřed.
Vředová choroba žaludku a dvanáctníku se projevuje bolestmi břicha, které souvisí s jídlem. Žaludeční vředy vás upozorní bolestí nalačno, dvanáctníkové zase bolestí, která se objeví s odstupem po snědení jídla. Podle doktorky Judith Marcin se můžete setkat se zvláštním typem vředu, kterému se říká zrcadlový vřed.
Co je zrcadlový vřed
Jak sám název napovídá, jedná se o vřed, který se objevuje v páru. Druhý vřed se nachází na slizniční stěně naproti němu, jako kdyby se díval do zrcadla. Zrcadlový vřed se může objevit na stejných místech, jako běžný vřed: v žaludku, dvanáctníku i v koncové části jícnu.
Příznaky vředové choroby
Příznaky vředové choroby se odlišují podle toho, zda se vřed nachází v žaludku nebo dvanáctníku. U žaludečního vředu vás bude trápit bolest nalačno, u dvanáctníkového s odstupem tří hodin po jídle. Přesto mají některé příznaky společné. Jsou to hlavně pálení žáhy, pocit těžkosti v nadbřišku, nevolnost a zvýšené slinění.
Proč jsou vředy nebezpečné
Největší nebezpečí hrozí, pokud začnou vředy krvácet. Vnitřní krvácení není pouhým okem vidět. Závažnost stoupá s mírou krvácení. Také může dojít k prasknutí vředu, kdy mohou být následky fatální. Proto je důležité vřed odhalit včas. Rozhodně není dobré pokoušet se o samoléčbu. V mnoha případech jen váš stav zhorší a ztíží potřebnou léčbu. Máte-li podezření, že trpíte vředovou chorobou, vyhledejte lékaře.
Jak se diagnostikuje vředová choroba
Aby lékař zkontroloval stav vaší sliznice v jícnu, žaludku a dvanáctníku, doporučí vám gastroskopii. Jedná se o endoskopické vyšetření, kdy lékař pomocí ohebné sondy prohlédne vrchní část trávicího traktu. Během vyšetření může odebrat materiál k otestování, aby stanovil správnou léčbu.
Co pro sebe můžete udělat sami
V rámci prevence i udržení nemoci pod kontrolou je nutné naplánovat si denní režim, rozplánovat si jídelníček na pět jídel denně o menších porcích. Rozhodně vynechejte přesolené, uzené a pikantní potraviny. Není vhodné jíst ani hodně smažených jídel a příliš kořeněná jídla. Zcela se vyhněte alkoholu. Rozhodně neužívejte žádné léky bez porady s lékařem, dbejte jeho pokynů a choďte na pravidelné kontroly.