Domácí způsoby, jak se zbavit zubního kamene: Prášek je lepší než pasta, pomůže i jedlá soda

Zubní kámen může vést nejen k poškození zubů, ale i k jejich ztrátě. Je proto potřeba mu důkladným čištěním předcházet a v případě potřeby jej pravidelně odstraňovat.

obrovské množství zubního kamene i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje mnoho důvodů, proč může docházet k tvorbě zubního kamene, a stejně tak existuje mnoho návodů, jak se jej zbavit. Zubní lékařka Christine Frank, DDS však připomíná, že nejlepším způsobem, jak odstranit zubní kámen, je nechat to udělat někoho jiného. Zubní lékaři a dentální hygienici mají nástroje a školení, aby vám pomohli se otravného zubního plaku a kamene zbavit.

Co je to zubní kámen 

Zubní kámen je nahromaděný plak a minerály ze slin, které ztvrdnou. Zubní kámen může pokrývat vnější stranu zubů a pronikat pod linii dásní. Jak zubní kámen, tak jeho předchůdce, zubní plak, mohou způsobit devastaci zdraví vašich zubů, přispívají k paradentóze a mohou tak zapříčinit i ztrátu zubů. Zubní kámen a plak mohou:

  • způsobit zápach z úst, který způsobují bakterie
  • ničit sklovinu, tvrdou vnější vrstvu zubů, což může vést k citlivosti zubů, vzniku zubního kazu, a dokonce ke ztrátě zubů
  • podporovat onemocnění dásní

Jak vzniká zubní kámen

Existuje mnoho důvodů, proč může docházet k tvorbě zubního kamene. Nejčastěji je důvodem nedostatečná zubní hygiena, konkrétně špatná technika čištění zubů. Plak tak na zubech zůstává a později ztvrdne a přemění se na zubní kámen. Ke vzniku mohou však přispívat i jiné faktory, například tvrdá voda. Četnost tvorby zubního kamene může být také dědičná, protože závisí na obsahu minerálů ve slinách. Některým lidem se zubní kámen vytvoří během několika dní po odstranění, zatímco jiní zůstávají bez zubního kamene několik měsíců.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak se zbavit zubního kamene

Nejefektivnějším a nejbezpečnějším způsobem, jak se zbavit zubního kamene, je návštěva dentální hygieny. Můžete však vyzkoušet i domácí prostředky, ale vzhledem k tomu, že působí značně abrazivně, nepoužívejte je příliš často, abyste si chrup nepoškodili.

Zubní prášek

Je levnější než zubní pasta a lze jej koupit v lékárnách, obchodech s bylinami a nyní i ve velkých nákupních centrech. Zubní prášky většinou dosti pění, takže se dostanou i na hůře dostupná místa. I tak je však dobré zuby dočistit mezizubním kartáčkem či dentální nití. Příjemným bonusem většiny zubních prášků je to, že jsou bělící.

Jedlá soda

Pravidelně (cca jednou týdně) si pomocí ní čistěte zuby, protože kromě toho, že je udržíte krásné a bílé, odstraníte spoustu nežádoucího zubního kamene a dokonce snížíte možnost vzniku zubního kazu. Použití jedlé sody je velmi snadné. Stačí namočit navlhčený zubní kartáček do sody, můžete přidat i kuchyňskou sůl, a vyčistěte si zuby. Nezapomeňte pak ústa řádně vypláchnout.

Jak odstraňujete zubní kámen vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články