Santolína blahodárná odstraňuje střevní parazity, léčí žaludeční potíže a uleví unaveným nohám

Debra Rose Wilsonová, Ph.D.,  odbornice na celostní zdravotní péči, nedá na přírodní léčbu dopustit. Seznamte se se santolínou, rostlinou s mnoha skvělými účinky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle lidové víry dostaly rostliny své zázračné léčivé vlastnosti jako dar od Boha, aby pomáhaly lidstvu. Santolína, Svatá bylina nebo také svatolína cypřiškovitá, někdy též cypřišová, (Santolina chamaecyparissus) se po staletí používá k léčbě různých žaludečních potíží a k prevenci mnoha dalších onemocnění. Ve středomořských zemích se používá také k dochucování pokrmů, protože rybám a těstovinám dodává velmi zvláštní chuť. Její použití je ovšem mnohem univerzálnější.

Santolína

Santolína je okrasná trvalka pocházející ze středomoří. Výborně se jí daří i u nás, ale kvůli svému původu potřebuje slunné stanoviště. Vzhledem k tomu, že je neopadavá, bude vám zahradu zdobit celoročně. K léčebným účelům se používají především květy, které nasbíráte v průběhu července a srpna.

Léčebné účinky santolíny

Olej ze santolíny je velmi účinný při nadýmání, pálení žáhy, příznacích žaludečních vředů, zažívacích potížích a bolestech žaludku. Pro zmírnění zažívacích potíží by se měl dvakrát denně pít čaj ze 7 květů. 1 gram sušeného rostlinného prášku dvakrát denně pomáhá zbavit se střevních parazitů. Odvar ze santolíny se doporučuje při menstruačních potížích, křečích, nadměrném pocení a ke zmírnění svalových bolestí. 

iZdroj fotografie: Piqsels

Při vnějším použití může také snížit únavu nohou. Převařte 2 litry vody a přidejte polévkovou lžíci santolíny, nechte několik minut odstát, pak do lázně na 20 minut namočte nohy. Poté nohy neutírejte, nechte je samovolně uschnout. Pro péči o vlasy přidejte 60 gramů byliny do litru vody, vařte 5 minut, nechte zchladnout, a poté vlažnou směs naneste na celou délku vlasů a vmasírujte do pokožky hlavy.

Používá se také při pokousání či pobodání hmyzem a na vypuzování parazitů (škrkavek a hlístů) u dětí. Má silné protizánětlivé a protikřečové účinky a podporuje hojení tkání. Zmírňuje také příznaky premenstruačního syndromu.

Další využití santolíny

  • Sušené listy (celé větvičky) se používají na odpuzování molů.
  • V zahradě odpuzuje hmyzí škůdce.
  • Pro svou aromatičnost se často používá do pot-pourri.

K čemu tuto rostlinu využíváte nejčastěji?

Zdroj: Healthline, WebMD

santolína

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články