Jednoduchý trik, který vás navždy zbaví černých teček na obličeji. Žádné drahé procedury, jen 3 ingredience za pár korun

Černé tečky na obličeji nejsou nic pěkného na pohled. Nenasazujte si kvůli nim pytel na hlavu, protože se jich jde celkem snadno zbavit. Podívejte se jak.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kožní problémy dokážou nepěkně potrápit a zamávat se sebevědomím. Obzvlášť, postihnou-li obličej. A černé tečky se objevují právě tam. Objevit se ale mohou i na ramenech nebo na zádech. Jejich léčba není nemožná, dokonce se můžete černých teček pokusit zbavit sami za pomoci domácích receptů. Také jsme pro vás nachystali několik rad od doktorky Cynthie Cobb, jak tvorbě černých teček předcházet.

Kde se ty tečky vzaly?

Černé tečky jsou vlastně druh akné. Nazývají se komedony. Jedná se o rozšířené póry, ve kterých se nahromadily odumřelé kožní buňky a přebytečný kožní maz. Přidat se k nim mohly i další nečistoty. V této fázi ale ještě nejsou tečky tmavé. Černají až ve chvíli, kdy se dostávají do kontaktu s kyslíkem. V kožním mazu je totiž obsaženo barvivo zvané melanin, které na vzduchu zoxiduje, proto ucpané kožní póry tmavnou. Tak vznikají černé tečky, které vám tak drze kazí vzhled.

Tři obyčejné věci pro domácí léčbu

Abyste se černých teček zbavili, budete potřebovat vodu, citron a sůl. Připravte si do malé misky lžíci mořské soli, půl lžičky citronové šťávy a jednu lžičku vody. Smíchejte ingredience v předepsaném množství dohromady a vytvořte si domácí peeling. Nanášejte jej na postižené oblasti, kde vidíte černých teček nejvíce. Krouživými pohyby masírujte pokožku 2 – 4 minuty. Poté opláchněte a umyjte obličej běžným mycím prostředkem. Tento postup opakujte maximálně dvakrát týdně.

Co dělat, aby se černé tečky nevracely

Správná péče o pokožku a její pravidelná hygiena vám pomůže snížit výskyt černých teček na minimum.

  • Dvakrát denně si myjte obličej jemným mýdlem s vhodným pH.
  • Na mastnou pokožku se sklony k ucpávání můžete využít volně prodejné krémy proti akné, které obsahují kyselinu salicylovou nebo benzoyl-peroxid.
  • Nesahejte si během dne zbytečně na obličej.
  • Odolejte touze vymačkávat pupínky.
  • Používáte-li make-up, zvolte bezolejový. Před spaním make-up vždy odstraňte.

Když všechno selže

Jestliže se vám nepodaří přes veškerá opatření a domácí léčbu problém s akné a černými tečkami vyřešit, nevěšte hlavu a navštivte dermatologa. Kožní lékaři si umí poradit i s vážnými aknózními stavy, takže buďte opravdu bez obav. Lékař vám poradí a doporučí léčbu pomocí léků na předpis, které vám ztracenou krásu zase vrátí.  

Jaké máte zkušenosti s černými tečkami na obličeji vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články