Odbornice na celostní zdravotní péči Debra Rose Wilson, Ph.D. tvrdí, že příznaky gastritidy lze zmírnit pomocí přírodních prostředků, které máte doma.
Gastritida je termín, který označuje jakýkoli stav, který způsobuje zánět žaludeční sliznice. Obvyklými příznaky jsou nevolnost, zvracení a svíravý pocit v břiše. Většina lidí, kteří mají gastritidu, ji dokáže léčit a najít úlevu od příznaků. Jsou situace, kdy gastritida znamená nutnost navštívit lékaře a sestavit léčebný plán, ale existují také způsoby, jak gastritidu léčit domácími prostředky.
Co gastritidu způsobuje a jak se projevuje
Gastritida je zažívací problém, který vzniká při podráždění sliznice žaludku nadprodukcí žaludeční kyseliny. Jedná se o častý problém, který je téměř vždy způsoben špatnými stravovacími návyky, ale může být způsoben i bakteriální infekcí. Svou roli hraje i stres či dlouhodobé užívání léků, případně může být spojena i s autoimunitním onemocněním či poúrazovým stavem nebo chirurgickým zákrokem.
Hlavním příznakem je nepříjemný pocit pálení v žaludku. Téměř vždy je doprovázen bolestí, zánětem a dyspepsií. Tento stav se často opakuje, a pokud se neléčí, může vést ke komplikacím. Rozlišují se v zásadě dva typy gastritidy, akutní, která vzniká náhle a většinou potíže za 1 až 2 dny odezní, a chronická, která se rozvíjí pozvolna a příznaky nemusí být akutního rázu.
Léčba gastritidy
Léčba závisí na příčině, pokud je vyvolána například nadměrnou konzumací alkoholu, doporučuje se jej omezit, pokud onemocněním, léčí se primárně tento problém. Co se týče léků, podávají se často antacida na snížení kyselosti, dále léky proti bolesti a křečím, případně léky proti zvracení. Naštěstí kromě konvenční léčby existují také přírodní řešení, která mohou pomoci léčit gastritidu bez vedlejších účinků. Při prvních příznacích gastritidy vyzkoušejte tyto přírodní prostředky:
1. Bramborová šťáva
Bramborová šťáva je přírodní antacidum, které pomáhá regulovat pH žaludku a tlumí pálení a bolest způsobenou gastritidou. Extrahujte bramborovou šťávu a konzumujte 3-4 polévkové lžíce 2krát denně, dokud příznaky přetrvávají.
2. Kokosová voda
Kokosová voda je známá pro svou vysokou výživovou hodnotu a je zdravou volbou v boji proti zažívacím potížím. Její alkalické složení snižuje nadměrnou kyselost. Je skvělá pro hydrataci a pomáhá udržovat žaludek detoxikovaný. Při prvních příznacích gastritidy vypijte půl šálku kokosové vody (100 ml). Pokud problém přetrvává, užívejte až 3krát denně.
3. Přírodní jogurt
Živé kultury v přírodním jogurtu jsou vynikající v boji proti bakteriím, jež jsou zodpovědné za chronickou gastritidu. Dopřejte si 2 kelímky přírodního jogurtu denně (po 250 g), dokud problém nezmizí.
4. Jahody
Jahody obsahují fenolické sloučeniny, které mohou pomoci snížit zánět žaludeční sliznice. Zlepšují tak příznaky gastritidy. Antioxidanty v nich obsažené bojují proti negativním účinkům volných radikálů a také podporují regeneraci sliznic. Udělejte si čaj ze sušených jahodových listů a pijte ho dvakrát denně.
5. Rýžový odvar
Rýžový odvar se stal celosvětově oblíbeným jako skvělý lék na průjem a kožní problémy. Kromě antioxidantů a vlákniny obsahuje minerální látky, které pomáhají regulovat pH trávicího systému a zabraňují tak překyselení a gastritidě. Snižuje pocit pálení v žaludku a účinně bojuje proti zánětu. Rýžový odvar připravíte následujícím způsobem:
- Nejprve přidejte několik lžic rýže (cca 20 g) do hrnce s šálkem vody a několik minut povařte.
- Jakmile se vytvoří bílá tekutina, sceďte ji, nechte schladnout a vypijte.
- Opakujte jednou až dvakrát denně.
Kdy vyhledat lékaře
Pokud se u vás gastritida vyskytuje často nebo její příznaky nepolevují, případně do několika málo dní nevymizí, konzultujte svůj stav s praktickým lékařem. Pomůže vám najít řešení.
Jaký prostředek na gastritidu spolehlivě zabírá vám?