Mozkové nádory a chronická onemocnění: Pravda o škodlivosti mobilních telefonů a modrého světla obecně

Mobilní telefon má dnes po ruce naprosto každý z nás. Na základě provedené studie lékaři varují, že tato zařízení mohou vést ke zvýšenému riziku vzniku mozkových nádorů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V dnešní době již pravděpodobně neexistuje člověk, který by každý den nekoukal do svého mobilního telefonu. Z dat studie, prováděné organizací National Toxicology Program, vyplývá, že tato zařízení vyzařují elektromagnetické vlny, které mohou mít negativní vliv na duševní zdraví jedince a mohou též souviset s rozvojem řady nebezpečných onemocnění, včetně mozkových nádorů a neurodegenerativních poruch. Ačkoliv byly dosavadní výzkumy prováděny pouze na potkanech, vědci varují, že by lidé neměli brát možné zdravotní dopady chytrých zařízení na lehkou váhu. 

Vliv mobilních zařízení na lidské zdraví

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno prohlásil, že podle současných výzkumů nemohou mobilní telefony a jiná chytrá zařízení ovlivňovat zdraví jedince natolik, aby jejich používání vedlo k rozvoji mozkových nádorů nebo jiných závažných onemocnění. Mnoho vědců ovšem tvrdí opak – podle nich totiž existují jasné důkazy o tom, že elektromagnetické vlny, které vyzařují, mají negativní vliv na psychiku lidí, s čímž souvisí další možné dopady na jejich zdraví

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vědci z Národního toxikologického programu (NTP) totiž po řadě pokusů uvedli, že existuje souvislost mezi zářením mobilních telefonů a nádory na mozku, a to zejména u potkaních samců. Stejně jako FDA ovšem vycházeli ze starší technologie používané na začátku éry těchto zařízení, která ještě nebyla natolik vyspělá, jako tomu je v současné době. Z jejich poznatků je však jasné, že každodenní používání těchto zařízení má určitý vliv na zdraví lidí. 

Odborníci si stále nejsou jistí 

Odborníci ovšem zůstávají v současné době v nejistotě. To především proto, že byl výzkum založen na starší technologii, která oproti modernějším zařízením vyzařovala podstatně menší množství radiofrekvenční energie a lidé je v těchto dobách ještě nepoužívali tolik, jako tomu je dnes. Nikdo by proto neměl přijímat tvrzení o těchto zařízeních, které souvisí s minulostí, a raději by se měl zamyslet nad tím, jak je mohou ovlivnit do budoucna. 

„Mobilní telefony bezpochyby vyzařují záření a dokonce i jeho nízká úroveň se časem hromadí. Existují přesvědčivé důkazy, že záření je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny. V průběhu desetiletí bylo provedeno mnoho studií na zvířecích modelech, které prokázaly určitý vliv na výskyt rakovinných nádorů na mozku. Všechny studie se však mírně liší, takže relevance pro lidskou situaci zůstává nejasná, varoval jeden z nezávislých vědců. 

Jak se před působením chytrých zařízení chránit  

Pokud se i vy chcete do budoucna chránit před působením radiofrekvenční energie, které telefonní zařízení vyzařují, můžete přijmout určitá opatření. Zásadou je zejména udržovat si od těchto zařízení co největší odstup – tedy například pokud do nich koukáte, snažte se je mít co nejdál od obličeje. Také byste je neměli neustále nosit u jedné části těla – nenoste je v jedné kapse a pokud jste žena, raději si je vložte do kabelky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odborníci také doporučují nepoužívat chytrá sluchátka se zařízením Bluetooth, protože ta stejně tak vyzařují radiofrekvenční vlny – a to navíc přímo do vašeho mozku. Dále byste také neměli spát s telefonem vedle hlavy, protože takto zařízení mohou velmi negativně ovlivnit váš spánek, což souvisí s dalšími psychickými problémy. „Bohužel žijeme v době nejistoty, a proto je zapotřebí provést nový výzkum týkající se moderních zařízení. Ten však může trvat 10 až 15 let,“ dodávají vědci.

Kolik času trávíte u telefonu vy?

Zdroj: Healthline, Ntp

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články