Babské rady na svědění pokožky hlavy. Žádné lupy ani věčné drbání, domácí prostředky si s tím poradí raz dva

Svědění pokožky hlavy doprovází suchá a podrážděná kůže a nepříjemné nutkání se škrábat. Kromě speciálních léčivých přípravků na pokožku hlavy a vlasy si můžete pomoci i přírodní cestou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nejčastější příčinou svědění pokožky hlavy jsou podle Cynthia Cobb lupy, seboroická dermatitida nebo lupénka. Výjimkou není ani při plísňové infekci, atopické dermatitidě nebo vších. Původcem svědění nemusí být pouze onemocnění. Mnohdy jím trpí i lidé s citlivou pokožkou a může se tak projevit i alergie na vlasovou kosmetiku nebo reakce na tepelné poškození při vlasovém stylingu. Některé přírodní prostředky mají schopnost svědění zmírnit nebo úplně odstranit.

Olejová masáž

Masáž zlepší prokrvení pokožky hlavy a oleje zase významně hydratují, vyživují a zabraňují vysoušení pokožky. K masáži můžete využít jakýkoliv kvalitní olej, nejlépe za studena lisovaný (panenský) a v bio kvalitě. Ideální k použití na kůži je olej kokosový, mandlový, olivový nebo sezamový. Jemně ho vmasírujte krouživými pohyby do pokožky hlavy. Nechte působit 30 minut, poté vlasy umyjte teplou vodou, případně využijte níže zmíněné oplachy.

Aloe vera

Gel obsažený v listech aloe vera dokáže pokožku hydratovat a uklidňovat. Při používání aloe vera na vlasovou pokožku budete mít jako benefit krásné lesklé vlasy. Gel získaný po rozříznutí listu naneste na pokožku hlavy a vmasírujte. Nechte působit 30 minut, pak smyjte.

Neem, nimba, zederach indický

Tato zdraví prospěšná rostlina pocházející z jihovýchodní Asie má významné antimikrobiální vlastnosti. V našich podmínkách neroste, proto jí seženete především ve formě oleje nebo prášku, který musíte nejprve rozmíchat s vodou. Vmasírujte do pokožky a opět nechte 30 minut působit, poté opláchněte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jablečný ocet

Jablečný ocet působí antibakteriálně, antivirově, antimykoticky (protiplísňově) a může pomoci při potížích se suchou pokožkou. Naředěný vodou ho využijete jako oplach vlasů a pokožky hlavy po umytí šamponem.

Máta peprná

Máta obsahuje mentol, který má schopnost znecitlivovat, zmírňovat svědění a celkově zklidňovat pokožku. Přidejte extrakt z máty do oleje při masáži pokožky hlavy nebo mátovým čajem opláchněte vlasy po vlasové kúře či umytí šamponem.

Esenciální olej tea tree

Esenciální či éterické oleje mají blahodárné účinky. Tea tree se vyznačuje silnými antiseptickými účinky. Koncentrované éterické oleje dráždí pokožku, proto i tento nezapomeňte vždy naředit. Stejně jako mátový extrakt ho můžete přidat do oleje, oplachu nebo i šamponu.

Cibulová šťáva

Kromě vlivu na rychlejší růst vlasů má cibule i antimikrobiální účinky. Cibuli nakrájejte, rozmixujte a přepasírujte, abyste získali šťávu. Tu naneste na pokožku hlavy a nechte působit až jednu hodinu, pak důkladně umyjte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyberte si ze zmíněných receptů pro zklidnění pokožky hlavy ten, který vám bude vyhovovat. Pro zvýšení účinnosti je ideální zmíněné kúry i oplachy střídat.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Některé příčiny svědění pokožky hlavy se neobejdou bez léčby nastavené lékařem, například plísňové infekce. K lékaři rozhodně běžte, jestliže svěděním pokožky trpíte dlouhodobě nebo je doprovázeno komplikacemi, jako je zanícení a hnisání, bolest, otok nebo vypadávání vlasů. Lékaře také vyhledejte, pokud je svědění tak nesnesitelné a intenzivní, že nemůžete spát.

Léčba bude záviset na příčině. Většinou spočívá v užívání lokálních přípravků pro mytí vlasů a léčivých krémů. Pokud máte citlivou pokožku nebo trpíte alergií, používejte veškeré přípravky k péči o vlasy bez barviv, syntetických vůní a dalších dráždivých přísad.

Co vám pomohlo při nesnesitelném svědění pokožky hlavy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články