Pití vody z plastové láhve není vždy ten nejlepší nápad. Typická chyba může vyvolat problém s otěhotněním i Alzheimera

Dejte si pozor na to, jak skladujete balenou vodu. PET láhve, které jsou ponechány v teple, například v rozpáleném autě, rychle uvolňují velké množství nebezpečných chemikálií.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Voda je pro lidský organismus naprosto nezbytná. Podle univerzálního pravidla potřebuje člověk asi dva litry vody denně. Lékaři však doporučují, abyste množství upravili podle své váhy. Nutriční specialistka Adrienne Seitz, MS dále upozorňuje, že je potřeba dbát i na kvalitu vody, kterou pijeme, a na to, v čem ji uchováváme. Nedostatek vody je nebezpečný stejně tak jako nekvalitní balená voda, obzvláště ta, která není správně skladována.

Druhy vody

Toto jsou některé z nejběžnějších typů pitné vody, se kterými se můžete setkat:

Kohoutková voda: Jedná se o vodu, která může pocházet z obecního zdroje vody nebo ze soukromé studny. Kvalita záleží na oblasti, kde žijete.

Minerální voda: Minerální voda pochází z podzemních zdrojů. Přirozeně obsahuje nejméně 250 částic na milion minerálů z rozpuštěných pevných látek.

Pramenitá voda: Pramenitá voda je voda z podzemního zdroje, která přirozeně vyvěrá na povrch, podobně jako pramen. Musí být stáčena přímo u zdroje.

Destilovaná voda: Z destilované vody byly odstraněny minerální látky. K tomu dochází destilačním procesem, při kterém se voda odpařuje, a poté kondenzuje zpět do kapalné podoby.

Purifikovaná voda: Přečištěná voda je voda upravená reverzní osmózou, absolutní jednomikronovou filtrací, ozonizací nebo destilací.

Většina kohoutkové vody prochází procesy čištění, jako je destilace nebo reverzní osmóza. Některé balené vody mohou mít vyšší kvalitu nebo se může jednat o nezpracovanou vodou z vodovodu.

iZdroj fotografie: Pexels

Nebezpečí vody v plastových lahvích

Dehydratace způsobuje chronickou únavu, závratě a bolesti hlavy. Když je člověk mírně dehydratovaný, je podrážděný a nesoustředěný. Extrémní dehydratace jej ohrožuje na životě. Proto se během teplých letních dnů doporučuje, abyste neopouštěli dům bez vody. Je však na místě jistá obezřetnost. V létě se může snadno stát, že láhev a voda v ní je ohřívána vysokými teplotami. 

Vzhledem k tomu, že plastové láhve jsou vyrobeny z polyethylentereftalátu, který při zahřátí uvolňuje škodlivou chemickou látku bisfenol A (BPA), může být tato voda velmi škodlivá. Čím více se láhev zahřívá, tím více škodlivých látek uvolňuje do vody. Balená voda se tak rychle stává nebezpečnou.

Vědecké výzkumy

Studie vědců z Arizonské státní univerzity z roku 2008 se zabývala tím, jak teplo urychluje uvolňování antimonu v PET lahvích. Antimon se používá k výrobě plastů a ve vysokých dávkách může být toxický. V mírném počasí, při 21 stupních, vědci naměřili bezpečné množství této chemické látky v balené vodě. Čím teplejší však den byl, tím kratší dobu trvalo, než se voda kontaminovala.

iZdroj fotografie: Freepik

Další studie z roku 2014 zkoumala, které chemikálie se uvolňují z plastové láhve poté, co byly uchovávány při vysoké teplotě po dobu 4 týdnů. Profesorka půdoznalství a vodohospodářství na Floridské univerzitě Lena Ma vedla výzkumný tým, který zkoumal chemické látky uvolňované v 16 značkách balené vody uchovávané při teplotě  70 stupňů Celsia. Tato studie prokázala, že hladiny škodlivého BPA se  při vysokých teplotách dramaticky zvyšují. Nepijte proto vodu z láhve, která stála v autě nebo byla několik dní na slunci.

Bisfenol A

Bisfenol A je spojen s řadou zdravotních problémů, jako je snížená imunita, problémy s reprodukčními orgány a neurologické potíže. Bylo dokonce zjištěno, že tato chemická látka zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby, diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění atd. Pokud tedy používáte klasické PET láhve, dbejte na to, aby na ně nepražilo slunce a nenechávejte je v létě v automobilu, neboť teploty, kterým je tam láhev vystavena, jsou příliš vysoké.

Investujte raději do kvalitnějších plastových lahví, které BPA ani jiné škodlivé látky neobsahují nebo používejte láhve z jiných materiálů, například ze skla. Problém může být i v PET láhvích v obchodě, protože nemáte žádné informace o tom, jak byla balená voda před zakoupením skladována, a jestli třeba nestála několik dní na přímém slunci.

Jaký druh láhve na vodu používáte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články