Alzheimer se dá nově odhalit podle očí. Čím dřív se nemoc podchytí, tím větší je šance na dlouhý a kvalitní život

V budoucnu by mohla být demence odhalena již v preklinickém stádiu. K diagnostice by mohl napomoci jednoduchý oční test.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Alzheimerova choroba je zákeřné onemocnění mozku, které se vyznačuje pomalým úpadkem duševních schopností a které se bohužel může nepozorovaně rozvíjet i desítky let, než se objeví výrazné příznaky. Jak ale vysvětluje neurochirurg Seunggu Han, MD, skryté příznaky onemocnění však mohou existovat i v jeho dřívějších stadiích. Nový výzkum naznačuje, že ztenčení sítnice (tkáně citlivé na světlo, která lemuje zadní část oka) ve středním věku souvisí s kognitivními schopnostmi v raném a dospělém věku.

Co je to demence

Demence je degenerativní mozková porucha, která se projevuje poklesem kognitivních funkcí. Demence narušuje intelektuální i kognitivní procesy a ovlivňuje paměť, myšlení, řeč, úsudek i chování. Může být způsobena různými nemocemi nebo zraněními a její závažnost se může pohybovat od mírné až po těžkou. Může také způsobit změny osobnosti. Některé typy jsou léčitelné nebo dokonce plně reverzibilní. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jiné typy demence jsou naopak progresivní. To znamená, že se časem zhoršují. Takovým typem demence je například Alzheimerova choroba, kterou jen v České republice trpí přes 180 000 lidí. Na tuto chorobu bohužel neexistuje lék, ale její projevy se dají potlačit a vývoj onemocnění se dá zpomalit. Čím dříve je nemoc odhalena, tím větší jsou šance na delší a kvalitnější život člověka, který jí trpí.

Ztenčení sítnice jako nový způsob diagnózy

Nová studie možná položí základ novému testu, který Alzheimerovu chorobu odhalí již v nejrannější fázi. Ashleigh Barrett-Young, spoluautorka studie a výzkumná pracovnice z Univerzity v Otagu na Novém Zélandu, vysvětluje, že vzhledem k tomu, že věda zatím nedokáže léčit pokročilou formu Alzheimerovy choroby a že výskyt této choroby v celosvětovém měřítku roste, může schopnost identifikovat lidi v preklinickém stadiu dát medicíně šanci včas zasáhnout.

Před více než deseti lety začali vědci předpokládat, že lidské oko může sloužit jako okno do mozku. Na toto téma již bylo provedeno několik studií. V očích pacientů s diagnózou tohoto onemocnění našli vědci bílkoviny amyloidu beta. Protein je známým charakteristickým znakem této nemoci. Následná analýza očí odhalila, že pacienti s Alzheimerovou chorobou mají také tenčí sítnice.

Nový výzkum

Studie vydaná v roce 2022 týmem Ashleigh Barrett-Young analyzovala údaje z dlouhodobé studie v Dunedinu. Tato studie sledovala život více než 1 000 dětí narozených na počátku 70. let v jedné novozélandské nemocnici. O padesát let později Barrett-Young spolu se svými kolegy vybrala pro svou analýzu podskupinu 865 dospělých osob, které v rámci studie Dunedin podstoupily oční skenování ve věku 45 let spolu s baterií neuropsychologických testů v dospělosti a raném dětství.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté tým prostřednictvím skenů měřil tloušťku dvou důležitých částí sítnice – vrstvy nervových vláken sítnice a vrstvy gangliových buněk. Analýza ukázala, že účastníci s tenčími vrstvami sítnice dosahovali v dětství i v dospělosti nižších výsledků v testech kognitivních schopností. Nebyla však pozorována žádná souvislost mezi ztenčením sítnice a celkovým poklesem kognitivního výkonu, který by mohl naznačovat problémy v mozku účastníků. Bude tedy zapotřebí další výzkum.

Tenčí sítnice může ukazovat na onemocnění mozku

Přestože tenčí nervová vlákna sítnice ve věku 45 let jsou již od mládí spojována s poklesem rychlosti zpracování dat v mozku, může se jednat také o příznak celkového stárnutí, nikoli nutně o Alzheimerovu chorobu. Barett-Young říká, že výsledky jejich nedávné studie naznačují, že tloušťka sítnice by mohla být jednoduchým ukazatelem celkového zdraví mozku.

Jak často chodíte na oční vyšetření?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články