Krepaté, matné a suché vlasy, které se snadno cuchají, roztřepené konečky a lámání… Zní vám to povědomě? To jsou znaky poškozených vlasů.
Nesprávná péče, časté žehlení a barvení, životospráva, všechno se dříve nebo později na vlasech projeví. Poškozené vlasy však můžete uzdravit správnou péčí a lepšími návyky.
Jak se projevuje hloubkové poškození vlasů?
K poškození vlasů dochází, když se vlasové kutikuly naruší a odhalí vlasovou kůru (vnitřní vrstvu), což ovlivní strukturální integritu vlasů. Vlas má tři vrstvy: dřeň (nejvnitřnější část), kůra (druhá vrstva obsahující keratinová vlákna a melanin) a kutikulu (vnější vrstva složená z odumřelých překrývajících se buněk). U zdravých vlasů jsou kutikuly ploché, utěsňují vlhkost a chrání vnitřní vrstvy, aby byly vlasy lesklé a hladké. Nadměrné chemické ošetření, nešetrné produkty a péče, vystavení UV záření, to vše odděluje kutikuly a mění strukturu vlasů. Výsledkem je, že vlasy vypadají špatně a jsou náchylné k poškození.
Základní doporučení pro zlepšení stavu suchých a lámavých vlasů
Stavebním kamenem je správná a jemná péče, která vaše vlasy nezatíží, ale zároveň je vyživí. Začněte tím, že si od profesionála necháte zastřihnout konečky. Poté zvolte jemný šampon, kondicionér a masku bez silikonů a parabenů. Nikdy nepoužívejte jen šampon, vaše vlasy potřebují vyživit. Používejte fén se střední teplotou, žehličku vynechejte. Omezte agresivní barvení a zejména odbarvování, nechoďte spát s mokrými vlasy, věnujte pozornost svému jídelníčku, který můžete obohatit potravinovými doplňky určenými pro výživu vlasů. Chybu neuděláte ani zakoupením olejíčků a sér. Možná se to zdá málo pravděpodobné, ale svoji roli v kondici vašich vlasů hraje i stres. Vyvarujte se těchto zlozvyků:
- mytí vlasů horkou vodou,
- každodenní mytí,
- agresivní masírování nebo kartáčování
- příliš utažené účesy,
- časté rovnání nebo natáčení vlasů.