Chia semínka – hromada zdraví v malém balení. Jsou nabité antioxidanty, obsahují minerály potřebné pro kosti a pomáhají při nadváze.
Chia semínka se řadí k nejzdravějším plodinám na světě. Vyskytovaly se už ve stravě Aztéků a Mayů. Obsahují mnoho antioxidantů, omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a mnoho užitečných minerálů. Kromě semen je jedlá i rostlina. Vypěstovat si ji můžete doma. Jared Meacham, dietolog a fitness profesionál, vidí v chia semínkách veliké přínosy pro zdraví, mimo jiné je považuje za vhodný doplněk stravy během hubnutí. Jestli jste o chia semínkách ještě neslyšeli, řekneme si o nich více. Jistě si je zamilujete.
Na čem rostou chia semínka
Chia semínka tvoří rostlina šalvěj hispánská. Jedná se o jednoletou rostlinu, původem ze Střední Ameriky. Patří do čeledi hluchavkovitých, to znamená, že je blízkou příbuznou naší šalvěje a máty. Kvete překrásnými modrofialovými kvítky a celá rostlina dorůstá maximálně do jednoho metru. Pěstuje se právě kvůli jedlým semenům. Její pěstování není snadné, proto jsou její semínka velmi cenná.
Účinky chia semínek na zdraví
Příznivé účinky chia semínek na zdraví jsou vědecky potvrzené. Co všechno umí?
- Podporují snižování váhy.
- Snižují riziko srdečních onemocnění.
- Prospívají zdraví kostí.
- Mají pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi.
- Zlepšují imunitní systém.
Jak pěstovat šalvěj hispánskou
Šalvěj hispánská se seje ze semínek brzy na jaře do propustného substrátu. Má ráda slunná místa a pokojovou teplotu. První klíčky se objevují přibližně za tři týdny. Rostlinu můžete přes léto vyndat z domu ven, ale pozor na přízemní mrazíky. Zalévejte mírně každý den.
Způsoby konzumace
Semínka můžete jíst bez jakékoli úpravy. Doporučuje se přidávat si je do jogurtu, ale výborná je i varianta chia pudinku. Skvělé účinky má také chia olej. Působí hojivě a protizánětlivě na pokožku i na vlasy a můžete ho použít jako olej na opalování. Pokud se vám ale nechce čekat, než vám vyroste rostlina na semínka, můžete jíst první klíčky. Mají intenzivní chuť a mnohem silnější účinky než zralá semena. Jestli už jste naopak semena sklidili a nevíte, co s rostlinou, usušte si její listy. Čaj z nich vám uleví při bolesti, horečce a bolesti v krku.