Na obličeji existuje oblast známá jako trojúhelník smrti. Infekce v této části obličeje, kterou si lze přivodit i nešetrným odstranění akné, může v krajním případě vést i k úmrtí.
Pokud se vám na obličeji vytvoří nevzhledný vřídek, je těžké si ho nevšímat a odolat pokušení ho vymáčknout. Někdy se může vymačkávání pupínků obejít bez následků, jindy způsobí jizvy, v nejhorším případě vás může stát i život. Vyhýbat byste se měli obzvláště tzv. trojúhelníku smrti. Jak vysvětluje Dr. Amesh A. Adalja, certifikovaný lékař pro infekční choroby z Centra zdravotní bezpečnosti Johna Hopkinse v Pensylvánii, trojúhelník smrti je hovorový výraz pro oblast obličeje, která zahrnuje oblast nosu a koutků úst.
Trojúhelník smrti
S akné na obličeji se setkal téměř každý, pupínky jsou obzvláště časté především v období puberty, některým lidem se však nevyhýbají ani v dospělosti. I když možná toužíte rušivý vřídek vymáčknout, jste si pravděpodobně zároveň vědomi jizviček a zánětů, které by po sobě mohl zanechat. Existuje však specifická oblast obličeje, zvaná nebezpečný trojúhelník nebo též trojúhelník smrti, ve které byste měli pokušení rozhodně odolat, protože poškození této části kůže může mít vážné zdravotní následky.
Trojúhelník smrti zahrnuje oblast kůže od koutků úst po kořen nosu, přesně mezi obočím. Podle Jeremyho Brauera, klinického profesora dermatologie na NYU Langone Medical Centre, může vymáčknutí pupínku v tomto trojúhelníku způsobit vážnou infekci. Pro časopis Men’s Health uvedl, že žíly v trojúhelníku vedou zpět do kavernózní dutiny, která se nachází v mozku.
Důsledky kožní infekce v trojúhelníku smrti
Pokud kůži v této oblasti porušíte, můžete do ní vpustit bakterie z neumytých rukou či bakterie přenášené vzduchem a vyvolat infekci. Pokud by v této oblasti došlo k vážné kožní infekci, která by se neléčila a následně by se dostala zpět do mozku, mohlo by to teoreticky skončit smrtí. Mohlo by totiž dojít ke vzniku krevních sraženin v žilách, což by vedlo k mrtvici. Zároveň může dojít k infekci v nosní dutině, která může vést ke ztrátě zraku a zánětu mozkových blan.
Vymačkáváním pupínků na jiných částech obličeje, jako jsou tváře, brada a čelo, sice také může vést k infekci, ale v těchto oblastech chybí přímé spojení s prokrvením mozku, takže nežádoucím důsledkem je obvykle pouze zjizvení. Lékař však zároveň uklidňuje, že šance na úmrtí z důvodu infekce je skutečně velmi nízká, protože tyto typy infekcí lze léčit běžnými antibiotiky.