Česnek má bezesporu čestné místo jak v kuchyni, tak i v lidovém léčitelství. Za jistých podmínek ovšem může česnek způsobit život ohrožující otravu.
Česnek je bezpochyby zdraví prospěšná zelenina. Pomáhá při nachlazení, je to přírodní antibiotikum a česneková polévka je osvědčený lék na kocovinu. V kuchyni je také nepostradatelný. Jak ale vysvětluje výživová specialistka Janet Renee, MS, RD, česnek může mít i svou stinnou stránku, při nesprávném skladování domácích produktů z česneku může dojít k nebezpečné otravě.
Česnek pro chuť a zdraví
Česnek je kořenová zelenina používaná pro kulinářské i léčebné účely. Za jeho zdraví prospěšné účinky jsou zodpovědné organosirné sloučeniny, které mohou také za jeho typickou chuť. Při sekání, mletí nebo drcení stroužku česneku se uvolňuje enzym, který tyto organosirné sloučeniny rozkládá.
Z výživového hlediska česnek nejenže posiluje chuť jídla, ale dodává také základní živiny, které podporují celkové zdraví, včetně vápníku, selenu, vitamínu B6 a vitamínu C. Může také pomoci snížit potřebu méně zdravých zvýrazňovačů chuti, jako je sůl. Pokud jde o léčebné využití, tato aromatická bylina údajně snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, působí preventivně proti rakovině a léčí nachlazení.
Prevence otravy česnekem
Česnek je zdraví prospěšná potravina, ovšem, jak se říká, všeho s mírou. Možná vás to ani nenapadlo, ale otrava jídlem z česneku je možná. Podle vědeckých studií je však otrava česnekem častěji způsobena špatnou manipulací s touto kořenovou zeleninou v domácnosti. Česnekový olej je sice skvělá věc, avšak pokud si ho doma připravujete sami, můžete se vystavit riziku botulismu. Spory Clostridium botulinum, které se nacházejí v půdě, mohou pěstovaný česnek kontaminovat. Při kontaktu s kyslíkem jsou tyto spory neškodné.
Sporám Clostridium botulinum se však daří v prostředí bez kyslíku při teplotách nad 10 stupňů Celsia. Domácí česnekový olej uložený v potravinové skříni je tak ideálním prostředím pro růst této nebezpečné bakterie. Bakterie jsou navíc bez chuti a zápachu, takže jejich přítomnost nemáte šanci odhalit, dokud neonemocníte. Z tohoto důvodu je vhodné uchovávat olej v chladničce a po třech dnech jej zlikvidovat.
Příznaky botulismu
Otrava botulotoxinem je poměrně vzácná. Existují tři typy botulismu, včetně botulismu z potravin, botulismu z poranění a botulismu kojenců. Potenciálním zdrojem potravinového botulismu jsou domácí konzervy a brambory uvařené ve fólii a ponechané vychladnout při pokojové teplotě, stejně jako váš domácí česnekový olej. Kojenecký botulismus je nejčastějším typem botulismu a vzniká po požití spor (z medu, prachu nebo půdy), které se rozrůstají ve střevech dítěte.
Botulismus je závažná otrava a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Toxin ovlivňuje nervový systém a ovládání svalů a může být smrtelný, pokud zasáhne dýchací systém. Mezi příznaky otravy botulotoxinem z potravin způsobené česnekem patří:
- Sucho v ústech
- Problémy s polykáním nebo mluvením
- Rozmazané vidění
- Potíže s dýcháním
- Ochrnutí
- Slabost v obličeji nebo pokleslá víčka
- Nevolnost a zvracení
- Křeče v břiše
Příznaky se obvykle objeví do 12 až 36 hodin po požití. Léčba zahrnuje injekci antitoxinu. Vzhledem k účinkům toxinu na nervový systém a svaly může být k obnovení jeho normální funkce nutná rehabilitace.