Proč naše tělo s přibývajícím věkem rozděluje tuk jinak a jak tomu předcházet

Ačkoliv pravděpodobně víte, že nahromaděný tělesný tuk může ohrožovat vaše zdraví, mnohem nebezpečnější je jeho rozložení. Zde najdete vše, co potřebujete vědět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Není žádným tajemstvím, že příliš mnoho tělesného tuku může být velmi škodlivé pro vaše zdraví. Většina lidí se však zaměřuje především na to, kolik ho na sobě má namísto toho, jak je po jejich těle rozložen. Jak ovšem říká Dr. Deborah Weatherspoon, ukázalo se, že existují určitá místa, kde je nadbytek tuku mnohem problematičtější než jinde. Níže jsme se proto pro vás pokusili toto téma osvětlit, abyste i vy měli přehled o svém zdraví a ochránili se před potenciálními problémy. 

Druhy tuku, které se nachází různě po těle 

Celkové množství tuku v těle můžete ovlivnit do značné míry vy sami, ovšem to, kde se objevuje již nikoliv. Většina lidí má tendenci přibývat na objemu především ve středu těla, nebo v oblasti boků a stehen. V mnoha případech se však vlivem genů, hormonů nebo věku tato místa mohou měnit. Kromě toho také existuje více typů tělesného tuku nacházejícího se v různých částech těla, kterému byste měli věnovat pozornost. Jedná se o: 

  • Podkožní tuk – nachází se na svalech, přímo pod kůží. Je to ten druh, do kterého můžete štípnout a často se nachází v oblasti hýždí, boků nebo stehen. Běžně tvoří asi 90 % tukových zásob.
  • Viscerální tuk – najdete ho hluboko v břišní dutině. Ten obklopuje životně důležité orgány, jako jsou játra, střeva a srdce. Na rozdíl od podkožního tuku jej nelze nahmatat a způsobuje vážná zdravotní rizika.
  • Hnědý tuk – jedná se o zvláštní typ tuku, který ve skutečnosti pomáhá tělu spalovat kalorie, aby se udrželo v teple. Většinou se nachází v oblasti ramen a hrudníku.  

Podkožní tuk má ve skutečnosti několik důležitých výhod

Podkožní tuk je v podstatě energie, kterou si tělo ukládá na horší časy. Ačkoliv nemusí být vždy esteticky přijatelný, je mnohem užitečnější, než si myslíte (pokud jej máte ovšem přiměřené množství). Pomáhá totiž vyplavovat hormony, které signalizují mozku, že jste sytí a nemusíte dále jíst. Kromě toho hraje také roli při udržování zdravé hladiny cukru v krvi.

Dejte si však pozor před viscerálním tukem 

Oproti podkožnímu tuku byste si měli dávat velký pozor na viscerální tuk. Ten se totiž ukládá kolem životně důležitých orgánů a dokonce se může dostat do vašich jater, kde se mění na cholesterol, který se dostává do krevního oběhu a ucpává tepny. Kromě toho také tento druh tuku signalizuje uvolňování zánětlivých chemických látek a přispívá k inzulínové rezistenci. Oba tyto procesy mohou mít závažné dopady na vaše zdraví. 

iZdroj fotogradie: Depositphotos

Příčiny hromadění viscerálního tuku

Některé faktory vám dokáží pomoci zastavit hromadění viscerálního tuku. Hlavní roli hrají zejména návyky zdravého životního stylu: 

  • Nejezte příliš mnoho zpracovaných potravin: Tyto potraviny mají schopnost rychle se vstřebávat do krevního oběhu a vyvolávat tak prudký nárůst inzulínu, který působí jako hormon ukládání tuku.
  • Sedavé zaměstnání: Čím více času trávíte sezením, tím větší je pravděpodobnost, že se vám začne ukládat viscerální tuk kolem pasu. Pokud tedy máte sedavé zaměstnání, jděte se každou hodinu až dvě projít nebo protáhnout. 
  • Příliš mnoho stresu: Chronický stres časem vede k tomu, že tělo začne přibírat nadbytečný viscerální tuk. 

Pokud tedy své tělo chcete udržet v dobrém stavu, namísto výše uvedených faktorů si raději zakládejte na zdravém stravovacím režimu, cvičte denně alespoň třicet minut, přičemž zvyšujte intenzitu, snažte se mít pod kontrolou stres (meditace, jóga), každou noc spěte alespoň 7 hodin a omezte příjem alkoholu. 

Jak proti tělesnému tuku bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články