Mezi nejčastější onemocnění patří ta, která se týkají kardiovaskulárního systému. Vinou na tom má zejména nezdravý způsob života, hlavně nedostatek pohybu a špatná strava.
Když budete mít zdravé cévy, je to pro vaše tělo velká výhra. Cévami proudí krev ke všem buňkám, kterým tak nechybí důležité živiny a kyslík. Jestliže podceníte péči o cévy, promítne se to negativně do jejich stavu. Může dojít k ukládání aterosklerotického plátu a později i ke vzniku infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Proto se oplatí preventivně žíly a cévy posilovat, říká dietoložka Kim chin, RD.
Připravte si zdravý nápoj pro vaše cévy
Cévy a žíly je třeba pravidelně čistit. Zde může pomoci zdravý nápoj, který se připravuje z:
- 2,5 dl citronové šťávy
- 2,5 dl jablečného octa
- 2,5 dl odvaru ze zázvoru
- 2,5 dl česnekového pyré
- 4 lžic medu
Postup přípravy je docela snadný. Vezmete čerstvý zázvor o velikosti asi 4 centimetrů, oloupete ho, nakrájíte a zalijete 3 dl vody. Povaříte ho mírným varem po dobu 15 minut. Poté doplníte jablečným octem a česnekovým pyré a budete vařit dalších 30 minut. Odstavíte z ohně a necháte vychladnout na teplotu asi 40 °C a promícháte s citronovou šťávou a medem. Připravený nápoj nalijete do sklenice a uskladníte v chladničce na dobu 1 až 2 měsíců. Každé ráno na lačno se užívá 1 polévková lžíce.
Proč se na cévy užívá jablečný ocet?
Hlavní účinnou látkou v jablečném octě je kyselina octová, jež vzniká fermentací drcených jablek. Kromě ní je bohatý na draslík, aminokyseliny a antioxidanty. Pomáhá tělu zbavit se bakterií, upravuje hladinu krevního cukru i cholesterolu a napomáhá hubnutí.
Zdravotní přínosy zázvoru
Obvykle se čerstvý zázvor používá v boji proti chřipce a nachlazení, snižuje nevolnost a podporuje trávení. Zázvor má protizánětlivé a antioxidační účinky, snižuje oxidační stres a množství volných radikálů v organismu. Napomáhá k vyrovnané hladině cukru a cholesterolu v krvi, čímž chrání kardiovaskulární systém před vznikem nemocí.
Jaké zdravotní účinky má citron
Citrony jsou zdrojem vitamínu C, jenž v těle funguje jako antioxidant. Zároveň působí proti vzniku srdečních onemocnění, a to i díky přítomnosti vlákniny a rostlinných sloučenin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Jeho pravidelným užíváním je možné ochránit žíly a cévy před vznikem aterosklerotického plátu, případě již vzniklé nánosy vyčistit.
Čím česnek přispívá ke zdraví
Česnek má antibakteriální účinky a používá se při léčbě nachlazení. Umí také snižovat krevní tlak a hladinu LDL cholesterolu v krvi, čím předchází vzniku nemocí kardiovaskulárního systému. Česnek obsahuje antioxidanty, které pomáhajá předcházet Alzheimerově chorobě a demenci. Také sportovní výkon může být lepší díky česnekovým doplňkům.