Léky po expiraci: Kdy je můžeme bez obav užívat a kdy je to vysloveně hazard se zdravím

Prošlé léky možná nemusí znamenat takové nebezpečí, jak tvrdí farmaceutické společnosti. Důležité je však vědět, které přípravky bezpečné jsou a které nikoli.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Veškeré produkty, které zakoupíte, mají na obalu vyznačeno datum spotřeby. V případě léků a potravinových doplňků není nijak závratně dlouhé. Mnoho lidí si klade otázku, zda jsou prošlé léky bezpečné a účinné. Jak vysvětluje zkušená žurnalistka se zaměřením na medicínu Jennifer Chesak, tímto tématem se zabývalo již mnoho odborníků a bylo provedeno několik vědeckých studií. Jejich výsledky vás pravděpodobně překvapí. 

Jsou léčiva a léky po expiraci bezpečné?

Odpověď na tuto otázku ovlivňuje několik faktorů. Jednak je to samozřejmě typ léku, to, jak byl skladován a jak dlouho je již prošlý. U léků a léčivých přípravků jen několik dní po expiraci není samozřejmě nic v nepořádku a bez obav je můžete brát. Pokud jsou prošlé několik let, je již obezřetnost na místě a je vhodné se poradit s lékařem či farmaceutem.

iZdroj fotografie: Pixabay

S lékem bez předpisu můžete být odvážnější, ale existuje také mnoho druhů léků, se kterými se rozhodně nedoporučuje experimentovat a užívat je, pokud jsou již nějakou dobu prošlé. Stejně tak prošlé léky, které byly skladovány ve velmi teplém či jinak nevhodném prostředí. Tyto léky je vhodné vrátit do lékárny.

Některá léčiva a léky po expiraci můžete s klidným srdcem užívat

Toto tvrzení platí zejména pro volně prodejné léky, ale pouze v případě, že jsou skladovány ve správných podmínkách – mimo dosah přímého slunečního světla, ne na vlhkých a prašných místech nebo na místech, kde je příliš horko či příliš chladno. Totéž platí i pro většinu léků na předpis, což potvrzuje také několik studií. Nejvýznamnější a nejcitovanější z nich je studie o prošlých lécích, kterou sestavila americká armáda. Ta potvrzuje domněnku, že farmaceutické společnosti mají tendenci hrát na jistotu a podceňovat trvanlivost svých výrobků. 

Studie na žádost armády

Většina informací o datech použitelnosti léků pochází právě z výše zmiňované studie, kterou provedl americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv na žádost armády. Ze studie vyplynulo, že 90 % z více než 100 léků na předpis i volně prodejných léků bylo zcela způsobilých k použití i 15 let po uplynutí doby použitelnosti. Datum expirace tedy ve skutečnosti neoznačuje okamžik, kdy lék přestává být účinný nebo se jeho užívání stává nebezpečným. Prošlé léky lze tedy obecně považovat za bezpečné, a to i ty, jejichž doba použitelnosti vypršela před lety. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Vzácnou výjimkou může být tetracyklin, ale zpráva o něm je mezi vědci kontroverzní. Je pravda, že účinnost léku může časem klesat, ale velká část původní účinnosti zůstává zachována i deset let po uplynutí doby použitelnosti. S výjimkou nitroglycerinu, inzulínu a tekutých antibiotik má většina léků stejně dlouhou životnost jako ty, které testovala armáda. Umístění léku na chladném místě, například v ledničce, pomůže léku zachovat si účinnost po mnoho let.

S čím neexperimentovat

Stále existuje ale mnoho léků, které by se po expiraci používat neměly. Mezi ně patří především všechny léky, které vám připraví v lékárně. Například tekutá antibiotika musíte skutečně spotřebovat v doporučeném termínu, poté jejich účinnost dramaticky klesá. Problematické jsou i další tekuté léky, například oční kapky. Přestože je obsah lahvičky sterilní, dokud ji neotevřete, může se snadno znečistit a kontaminovat mikroorganismy.

Pozor je třeba dávat také na nitroglycerinové tablety předepsané pacientům s anginou pectoris nebo ischemickou chorobou srdeční. Tyto léky jsou obzvláště citlivé na teplo a mohou se snadno stát neúčinnými. Podobná situace je i u antibiotik: neexistuje žádná záruka, že antibiotika, která zbyla po předchozím onemocnění, budou stále účinná či vhodná. Antibiotik totiž existuje mnoho druhů a ty, co byly účinné na jedno onemocnění, nemusí na jinou nemoc vůbec fungovat. Pokud máte pochybnosti o tom, zda můžete daný přípravek použít, poraďte se s lékařem.

Co děláte s prošlými léky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články