Srdeční a kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí žen ve Spojených státech i v dalších vyspělých zemích, Českou republiku nevyjímaje.
Pokud se však budete ptát žen v ulicích českých měst, většina z nich o tomhle faktu neví, jak dokládají poslední výzkumy veřejného mínění. Ve skutečnosti má srdeční onemocnění na svědomí až každé páté úmrtí mezi ženami. S rostoucím věkem pochopitelně roste také riziko.
Roste počet zemřelých mezi mladými ženami
„Je smutné, že žena tato rizika podceňují. Statistiky dokládají, že životní styl dnešních mladých žen je k srdci méně přívětivý než životní styl jejich vrstevnic před deseti či dvaceti lety,“ říká k tomu doktorka Eugenia Gianosová, ředitelka organizace na podporu zdraví žen z nemocnice Lenox Hill v New Yorku. Tato skutečnost má spolu s nízkým veřejným povědomím o srdečních onemocněních hlavní díl viny na tom, že mortalita srdečních onemocnění u mladších žen rychle roste.
Trend popsaný doktorkou Gianosovou lze pozorovat také v České republice. Zatímco ve Spojených státech je nejprudší růst mortality mezi ženami mladšími 34 let mezi chudšími vrstvami černošské a latinskoamerické populace, u nás jde zejména o obyvatelky menších měst a vesnic s nejvýše středoškolským vzděláním. Právě vzdělání je naopak faktor, který riziko srdečního onemocnění snižuje, a to i vzdělání technického či humanitního směru.
Důvodů je podle doktorky Gianosové hned několik. Vyššího vzdělání obvykle dosáhnou lidé, kteří jsou zvyklí si informace systematicky vyhledávat a kriticky je posuzovat. A to platí i pro informace z jiného oboru, než kterému se sami věnují. S vyšším vzděláním se také obvykle pojí vyšší příjmy, které lidem umožňují více o sebe pečovat. A v neposlední řadě jde o sociální bublinu, ve které se lidé pohybují.
Co by ženy měly vědět
Infarkt se u žen projevuje jinak než u mužů. Nepříjemný pocit na hrudi je pro obě pohlaví obvykle společný, ženy však častěji trpí jinými příznaky, které autoři v řadě publikací, zejména staršího data vydání, zmiňují jen okrajově. Mezi typické příznaky ženského infarktu patří:
- Závratě
- Lapání po dechu, které někdy nemusí být doprovázeno bolestí na hrudi
- Bolest zad, čelisti, žaludku nebo obou rukou
- Pocit studeného potu
- Zvracení
Naopak prevence srdečních onemocnění je pro obě pohlaví víceméně stejná. Spočívá zejména ve zdravé, pestré a vyvážené stravě a adekvátním pohybu. Ten by měl odpovídat věku a schopnostem každého člověka, budete-li své fyzické aktivity přehánět, můžete si naopak uškodit, byť tuto vaši aktivitu pravděpodobně neodskáče přímo srdce.
Stav srdce také výrazně zhoršuje kouření klasických i elektronických cigaret, nadměrná konzumace alkoholu a genetické predispozice. S posledním bodem bohužel nikdo z nás nic nenadělá, za svůj životní styl a životosprávu jsme však zodpovědní všichni.