Kapka jablečného octu či mátového oleje zbaví oparu za jednu noc. Ráno po něm nebude ani stopy

Za tyto bolestivé opary může virus herpes simplex (HSV-1), což je snadno se šířící typ viru. V první řadě se vyhněte fyzickému kontaktu s člověkem, který takové onemocnění má.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento typ viru se většinou přenáší slinami, když se po někom napijete, použijete stejný příbor nebo někoho políbíte. U takového onemocnění je důležitý váš imunitní stav. Většinou proběhne bez větších komplikací, ale u lidí s nižší imunitou, což bývají děti a starší lidé, můžou nastat pozdější zdravotní komplikace nebo dokonce ohrožení na životě. Tímto tématem se zabývá dermatolog Owen Kramer.

Jak takovou nemoc vyléčit?

Nejjednodušší řešení je se poradit s lékařem, ten vám může předepsat léky, které vám zaručeně urychlí proces hojení. Mezi takové léky patří Acyclovir (Zovirax), Famciclovir, Penciclovir (Denavir) a Valaciklovir (Valtrex). Pokud toto onemocnění podchytíte včas, můžete zkusit použít například hydratační krém.

Hydratační krém iZdroj fotografie: Tony Webster / Creative Commons / CC BY SA

Můžete však použít i přírodní prostředky, které má určitě každý z vás doma. Například jablečný ocet. Jablečný ocet má antibakteriální a antivirové vlastnosti a ničí bakterie a viry, které opar způsobují. Před použitím ocet nařeďte a aplikujte 1 – 2x denně, samotný ocet by vám mohl totiž značně podráždit pokožku. Tyto antivirové vlastnosti má i Tea tree olej, takže můžete zvolit i ten.

Med ze stromu manuka by také mohl být jedno z řešení, protože bylo zjištěno, že tento med má skoro stejné vlastnosti jako Acyclovir. Také propolis je z části určen k hojení ran a kožních onemocnění. Pěstujete si na zahrádce meduňku? I ona může být záchranou, když se vám objeví opar. Meduňka podporuje hojení ran, takže by vám mohla opravdu pomoci.

Zkuste použít esenciální oleje

Při používání lysinu snižujete riziko pro vznik oparu, ale nezabráníte jeho výskytu. Lysin se většinou prezentuje jako krém a před použitím byste se nejdříve měli poradit se svým lékařem, protože v něm můžou být látky, které vám prospívat nemusí. Mátový olej prokazatelně léčí HSV – 1 i HSV – 2, to je druhý typ tohoto onemocnění, který se objevuje zejména na genitáliích. Olej nařeďte a naneste na postižené místo.

Esenciální oleje iZdroj fotografie: Noami King / Creative Commons / CC BY

Tato domácí léčiva nejsou sice primárně určena pro léčbu oparu, ale můžete přidat zázvor, tymián, yzop a santalové dřevo. Výzkumy potvrdily, že po přidání těchto surovin do vašeho léčebného postupu, se urychluje hojení oparu, a to platí i pro opary, které na normální léky nereagují. Pozor ovšem dejte na to, že se nedoporučuje nanášet nezředěný esenciální olej na pokožku, protože by ji mohl podráždit.

Co při takovém onemocnění rozhodně nedělat?

Rozhodně se nedotýkejte rány. Rána je otevřená, a tak si do ní snadno můžete zanést i jiné infekce. Navíc tím riskujete šíření viru. Nezkoušejte si opar vytlačit, to může pouze podpořit přenos viru a opar se vám pak může zvětšit. Možná se přistihnete, jak si stroupek z oparu sundáváte, tím ale hojení neurychlíte. Navíc se může objevit nehezká jizva a opět riskujete přenos viru.

Pokud si opar zkoušíte vymývat a drhnout, ani tím neurychlíte proces hojení, jen ho naopak pozdržíte. Vyhněte se orálnímu sexu po dobu trvání nemoci, při tomto intimním styku riskujete přenos viru na partnera. Nejezte kyselou potravu. Citrusové plody nebo rajčata můžou způsobit nepříjemný kontakt s oparem a nejen, že vás to bude pálit, ale zdrží to i proces hojení.

Co ale rozhodně udělat? Navštivte lékaře. Pokud vám opar nezmizí do dvou týdnů, je lepší se poradit o léčbě s lékařem, ten přesně ví, co je pro vás nejlepší. Navíc je to lepší kvůli siné bolesti, vícečetným oparům a oparům, které se šíří po vašem těle. Pokud trpíte atopickým ekzémem, lékaře určitě nevynechávejte.

A jaké zkušenosti s takovým onemocněním máte vy?

Zdroj: Healthline, Wikiskripta

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články