Byliny na „ženské problémy“: Oregano, petržel, heřmánek a další jsou dobré pro prevenci i jako podpůrná léčba

Vzniku onemocnění ženských orgánů můžete předejít preventivním popíjením některých bylinných odvarů. Jsou vhodné i pro podpůrnou léčbu již vzniklých chorob.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ženské orgány jsou ovlivňovány hormony. Při hormonální nerovnováze nebo i dalších rizikových faktorech, jako je například špatný životní styl nebo rodinné predispozice, může vzniknout jejich onemocnění. Dle dietoložky Amy Richter mohou byliny podpořit funkci ženských orgánů, urovnat hormonální nerovnováhu, a tím například snižovat menstruační bolesti, nepříjemné projevy klimakteria nebo předcházet vzniku chorob ženských orgánů a podporovat jejich léčbu.

Onemocnění ženských orgánů

Většina ženských onemocnění, jako jsou cysty, děložní myomy, endometrióza a další nezhoubné novotvary, nevznikají ze dne na den, ale v průběhu času u osob, které k nim mají nějaké predispozice a příhodné podmínky pro jejich vznik. Z toho důvodu je nutné věnovat ženským orgánům pozornost, starat se o ně a docházet na preventivní prohlídky, aby byly choroby podchyceny včas a nepřešly do chronické formy.

Léčba onemocnění ženských orgánů

Léčba chorob ženských orgánů je komplexní a musí být vždy stanovena lékařem. Pro doplnění a podporu léčby je možné využít síly léčivých bylin. Ty mohou kromě doplňující léčby již vzniklých nemocí pomoci také v prevenci, ale i harmonizovat metabolismus narušený onemocněním, zvýšit celkovou imunitu, podpořit léčbu zánětlivých procesů a normalizovat funkci vnitřních orgánů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Byliny podporující ženské zdraví

Zásadní bylinou pro ženské zdraví je kontryhel, který ovlivňuje hormonální procesy, urovnává pravidelnost menstruace, pomáhá předcházet vzniku cyst a děložních myomů nebo mírní nepříjemné projevy klimakteria. Další rostliny, které ovlivňují ženské orgány jsou maliník, řebříček, oregano, pelyněk, kopřiva nebo i petržel. Užívání bylin se vyhněte pouze v těhotenství a při kojení, případně jejich vhodnost konzultujte s lékařem.

Recepty na bylinné odvary

Z výše zmíněných bylin lze připravit odvary, které můžete popíjet občas preventivně nebo pravidelně při již vzniklé chorobě. Do bylinných odvarů můžete přidat med, který působí antibakteriálně a protizánětlivě, a tím významně podpoří prevenci i léčbu. Stejné účinky má i propolis, který můžete dokonce i žvýkat.

  • Tři polévkové lžíce suchého nasekaného oregana zalijte půl litrem vroucí vody. Louhujte asi hodinu, sceďte a pijte půl šálku třikrát denně.
  • Dvě polévkové lžíce kořenové petržele nebo nasekané natě zalijte půl litrem vroucí vody. Vařte pět minut, poté louhujte a nechte zchladnout po dobu třicet minut. Opět pijte půl hrnku třikrát denně.
  • Smíchejte jednu polévkovou lžíci tymiánu a máty, zalijte půl litrem vody a vařte na mírném ohni pět minut. Poté zchlaďte, sceďte a pijte půl šálku až pětkrát denně.
  • Smíchejte květy heřmánku, maliník, řebříček a listy kopřivy dvoudomé. Jednu polévkovou lžíci této rozdrcené směsi zalijte hrnkem vroucí vody. Poté sceďte a popíjejte během dne nebo vypijte třetinu hrnku třikrát denně.

Jaké byliny pro ženské zdraví byste doporučili vy?

Zdroj: Heathline
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články