Lymfou je z tkání odváděno mnoho škodlivých látek. Ty jsou pak odstraňovány přirozenými detoxikačními mechanismy. Jejich činnost lze podpořit například některými bylinami.
Lymfatický systém je stěžejní pro zachování celkového zdraví, ochranu těla před nemocemi a také pro transport živin. Dle lékaře Kevina Martineze, M.D. se veškeré toxiny, těžké kovy, pesticidy a další škodlivé látky přijaté do těla potravou, vodou a vzduchem v těle hromadí a narušují jeho vnitřní rovnováhu. Pomocí mnoha detoxikačních mechanismů, ke kterým patří i funkční lymfatický systém, jsou všechny tyto škodlivé látky včetně nežádoucích mikroorganismů odstraňovány.
Lymfatický systém
Součástí lymfatického systému jsou lymfa, lymfatické cévy, kapiláry a lymfatické tkáně (lymfatické uzliny, slezina, kostní dřeň, mandle a brzlík). V buněčném prostoru dochází k látkové výměně, kdy lymfatické kapiláry absorbují tekutinu z tkání a vzniká lymfa. V té jsou obsaženy odumřelé buňky, bílkoviny, tuky a mnoho škodlivých a odpadních látek. Pomocí filtrace je přebytečná tekutina předána zpět do krve, tím brání jejímu městnání a tvorbě otoků.
Pohyb lymfy je umožněn svalovými kontrakcemi, dýchacími pohyby, peristaltikou střev a nepřímo činností srdce. Z vnějšku může být podpořen masážemi, lymfodrenážemi nebo hydroterapií.
Lymfatický a imunitní systém
Lymfatický systém je nezbytný pro udržování zdravé imunity. Lymfatické cévy odvádí lymfu skrze lymfatické uzliny, které ji čistí od mikroorganismů, toxických látek a tvoří bariéru proti šíření nádorových buněk. Slezina a kostní dřeň podporují imunitní systém pomocí tvorby bílých krvinek. Brzlík, který také produkuje bílé krvinky, je stěžejní pro vývoj imunitního systému především v dětství.
Dysfunkce lymfatického systému
V případě pomalého toku lymfy se hromadí v těle tekutina a toxiny. Kromě toho imunitní buňky nejsou transportovány do míst, kde jsou potřebné. To vše způsobí lymfedém a oslabení přirozené obranyschopnosti. Lymfedém je otok, který se projeví zejména na končetinách, posléze může i na hlavě a krku. Otoky omezují rozsah pohybu a mohou způsobovat pocit tíhy a tupé bolesti. Otoky v oblasti hlavy mohou ovlivnit zrak, způsobit bolest uší, zhoršené polykání a dýchání. Dostavuje se celková únava, slabost a přibírání na váze.
Podpora imunitního systému
Kromě lymfy jsou součástí přirozených detoxikačních mechanismů játra a trávicí systém celkově, ale i močový a dýchací systém. Pro účinnost těchto mechanismů je nezbytný pitný režim, vyvážená strava, fyzická aktivita a hluboké dýchání. Lymfu lze rozproudit také masážemi, lymfodrenážemi nebo saunováním. Pro podporu přirozených detoxikačních mechanismů těla zařaďte do své stravy některé z následujících potravin.
1) Ostropestřec mariánský
Obsahuje komplex aktivních látek, které jsou souhrnně nazývány silymarin. Z nich je důležitý především silybin, který podporuje regeneraci jaterní tkáně. Kromě toho je to silný antioxidant, který podpoří celkové zdraví.
2) Pampeliška lékařská
Pampeliška obsahuje mnoho prospěšných látek, které podporují detoxikační funkce těla. Ovlivňují především jaterní a ledvinové funkce.
3) Řasa chlorella
Chlorella je sladkovodní řasa, která podporuje regeneraci jater a napomáhá odvádět z tkání přebytečnou tekutinu, která může zpomalovat lymfatický systém.
4) Jablečný pektin
Jedná se o druh rozpustné vlákniny v jablkách. Má schopnost odstraňovat z tkání škodlivé látky, jako jsou pesticidy, ionty těžkých kovů nebo radioaktivní prvky. Ty jsou pak z těla odváděny trávicím systémem.
5) Medvědice lékařská
Tato rostlina má protizánětlivé schopnosti a podporuje činnost močových cest. Těmi jsou z těla odváděny ve vodě rozpustné toxiny a další škodlivé látky.
6) Lopuch
Lopuch má tendenci podporovat tok lymfy a průtok krve. Kromě toho tato rostlina podporuje fungování močového systému.