Peroxid vodíku se v minulosti hojně používal k desinfekci ran. Lékaři jej již nepoužívají a mají k tomu pádný důvod. Sáhněte proto také po jiných prostředcích.
Peroxid vodíku se používá k dezinfekci nástrojů, bělení vlasů a k čištění povrchů. Používá se také při péči o ústní dutinu a v zahradničení. Peroxid vodíku je jedním z prvních prostředků, po kterém lidé sahají, když se například říznou. Zkušená zdravotní sestra Cynthia Cobb, DNP však tvrdí, že lékaři však tento způsob dezinfekce ran označují za nebezpečný. Podívejme se tedy, jaké škody může peroxid vodíku způsobit.
Řezné rány, odřeniny a škrábance
Kůže je největším orgánem našeho těla. Hraje důležitou roli při ochraně před škodlivými mikroorganismy, které na ní žijí. Jejich počet přesahuje 1,5 bilionu bakterií. Když se říznete nebo škrábnete, tělo se aktivuje, aby zabránilo infekci. Na okamžité reakci organismu se podílí hned několik různých buněk současně.
Krevní destičky vylučují fibriny, které pomáhají uzavřít ránu. Makrofágy, známé také jako bílé krvinky, spěchají do oblasti, aby zničily všechny bakterie, které se do ní mohly dostat, a poté sledují proces obnovy. Makrofágy navíc vylučují růstové faktory, které podporují hojení ran. Poté se cévy rozšíří, aby se do postižené oblasti dostaly živiny a kyslík. Tím se urychlí proces regenerace.
Peroxid vodíku jako dezinfekce
Vědci nepopírají, že peroxid vodíku má antiseptické vlastnosti. Při léčbě ran však může jeho použití způsobit více škody než užitku. Peroxid vodíku však není schopen rozlišit bakteriální buňky od buněk lidského těla. Proto, když si člověk nanese tuto tekutinu na řeznou ránu v domnění, že dezinfikuje poraněnou kůži a zabrání infekci, vyvolá tím také korozivní poškození tkání. To výrazně zhoršuje proces hojení a zpevnění řezu. Při hojné aplikaci peroxidu vodíku na pokožku hrozí navíc riziko zánětu a vzniku puchýřů.
Proč nepoužívat peroxid vodíku na rány
Lékaři již tuto kyselinu jako dezinfekční prostředek nepoužívají. Peroxid vodíku totiž může náhodně poškodit zdravé buňky v okolí ran, které jsou potřebné pro hojení. Toto tvrzení potvrzuje studie z roku 2012, která uvádí, že tento negativní vedlejší účinek používání peroxidu vodíku se vyskytl u myší.
Pokud chcete používat k dezinfekci peroxid vodíku, nikdy jej nepoužívejte v koncentraci vyšší než 3 % a vyhněte se dlouhodobému používání. Nebezpečí, která tento přípravek představuje, totiž vysoce převažují nad potenciálními výhodami, pokud jde o vaši pleť. Mezi tyto komplikace patří např.:
- dermatitida (ekzém)
- popáleniny
- puchýře
- kopřivka
- zarudnutí
- svědění a podráždění
Další komplikace
Kromě kožních nežádoucích účinků může peroxid vodíku způsobit také:
- toxicitu nebo smrt při vdechnutí nebo požití
- potenciálně vyšší riziko vzniku rakoviny
- poškození očí
- poškození vnitřních orgánů
Závažnější rizika jsou spojena s vyššími koncentracemi a dlouhodobým používáním. Pokud se vám peroxid vodíku dostane na kůži, nezapomeňte místo důkladně opláchnout vodou. Pokud se vám dostane do očí, může být nutné je vyplachovat až 20 minut.