V době pandemie roste zájem o domácí porody

Celosvětová pandemie koronaviru ovlivňuje naše životy mnohem více, než bychom si ještě loni touhle dobou uměli připustit. Zvykáme si na svět, v němž je přímý kontakt s ostatními lidmi luxusem, který si můžeme dopřát jen tehdy, kdy mu zrovna přeje epidemiologická situace.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Mění se přístup řady firem k zaměstnancům, ve velkém se zavádí práce z domova, roste poptávka po rozvozu potravin i hotových jídel, kamenné obchody zejí prázdnotou…

A koronavirus už ovlivnil také porodnictví. Celá řada vyspělých států hlásí prudký nárůst zájmu o domácí porody. V České republice se tento trend zatím příliš neprojevil, zřejmě i proto, že opravdové potíže s virem přišly až ve druhé polovině září. Česká veřejnost má také stále ještě sklon nebezpečí podceňovat, přestože veřejné mínění se pomalu obrací. Porodníci proto očekávají, že se u nás zájem o domácí porody zvýší počátkem příštího roku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Domácí porody mnoho lidí preferuje

Nemocníce domácí porody podporují

V zahraničí se také mění přístup lékařů a oficiálních institucí k domácím porodům. Zatímco dříve za tento typ porodů lobbovaly spíše nezávislé porodní asistentky a matky vyznávající alternativní životní styl, zatímco většina lékařů doporučovala porody ve zdravotnických zařízeních, která jsou připravena řešit i nepředvídané komplikace, dnes nemocnice domácí porody také doporučují.

Důvodů je hned několik. Přestože porodnická oddělení jsou od jednotek intenzivní péče a dalších oddělení pro pacienty s koronavirem dostatečně izolována, nemocnice se snaží omezit veškerý zbytný provoz, a také zamezit návštěvám. I proto platí ve většině zemí včetně České republiky zákaz přítomnosti otců u nemocničních porodů. Zdravotnický personál je pak bez ohledu na specializaci stále častěji využíván pro péči o pacienty s koronavirem, a porodnicím tak jednoduše řečeno chybí lidé.

Domácí porod je tak v současnosti bezpečnější než pobyt v porodnici, kde s každým člověkem navíc roste riziko, že je někdo z personálu nebo nastávajících rodičů bezpříznakový přenašeč viru. Lékaři nicméně důrazně doporučují, aby se domácí porodní asistentky pravidelně testovaly, nejlépe každý den, pokud je to možné.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Raději doma, než se nakazit

Buďte připraveni na vše

Přestože dnes může být domácí porod bezpečnější než porod ve velké nemocnici, je důležité, aby byli rodiče i porodní asistentka připraveni na možné komplikace. Rodiče by měli být v kontaktu s porodnicí, kde by lékaři o porodu měli vědět. Pokud by nastaly jakékoli potíže, pro nemocnici je snazší zareagovat a zařídit převoz a péči o novorozence i o matku. Typické potíže, které při domácím porodu mohou nastat a vyžadují lékařskou péči, jsou:

  • ruptura hráze, děložního čípku či děložního hrdla
  • embolie plodovou vodou
  • hemoragický nebo septický šok
  • krvácení z dělohy, jehož příčinu nelze bez lékařského vyšetření identifikovat
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články