Noční pocení není jen tak. Vysvětluje ho náhlá změna v těle, a dokonce i některá onemocnění

Noční pocení může mít mnoho příčin. Někdy je způsobeno jen příliš vysokou teplotou či teplou přikrývkou. Jindy však může být vyvoláno závažným onemocněním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Noční pocení je pro mnoho lidí nepříjemnou součástí života a může být spojeno s depresemi a potížemi se spánkem. Zdravotní sestra Debra Sullivan, Ph.D. ale uklidňuje, že ve většině případů není noční pocení příznakem závažného onemocnění. Přesto je důležité vědět, co jej způsobuje a kdy se v případě nočního pocení nechat vyšetřit.

1. Obstrukční spánková apnoe

Lidé s obstrukční spánkovou apnoe v noci špatně spí. Jejich dýchací cesty se během spánku ucpávají a omezují proudění vzduchu. U lidí s obstrukční spánkovou apnoe se jako vedlejší účinek často vyskytuje právě nadměrné noční pocení. Mezi další časté nežádoucí účinky patří hlasité chrápání, bolesti hlavy a rozmrzelost. 

Pokud se u vás kromě nočního pocení objeví některé z těchto příznaků, navštivte svého lékaře. Obstrukční spánková apnoe by měla být diagnostikována a léčena dříve, než způsobí srdeční problémy. 

2. Menopauza

Menopauza a období kolem ní jsou plné hormonálních vzestupů a pádů. Tyto výkyvy mohou mít neblahý vliv na vaši tělesnou teplotu. Ženy v menopauze často trpí denními návaly horka a nočním pocením. Vše doprovází další nepříjemné příznaky, jako je nepravidelný cyklus, suchá kůže a rozmrzelost. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Průměrný věk, kdy ženy dosahují menopauzy, je 51 let, ale příznaky, jako je právě noční pocení, můžete začít pozorovat již o několik let dříve. Některé ženy si příznaků všimnou už po třicítce. Menopauza je normální součástí života ženy, takže není třeba ji léčit, ale lékař vám může doporučit možnosti léčby nepříjemných symptomů, které ji doprovázejí.

3. Úzkost

Když během dne pocítíte úzkost nebo přemíru stresu, můžete se začít potit. Chronická úzkost může způsobit totéž v noci. Pokud je noční pocení způsobeno úzkostí, zvažte návštěvu psychologa či psychoterapeuta, který vám může pomoci osvojit si techniky zvládání úzkosti a tím se sníží i noční pocení.

Mnoho terapeutů praktikuje kognitivně-behaviorální terapii, která vás učí upravit způsob myšlení. Naučíte se rozpoznávat a usměrňovat úzkostné myšlenky. Pokud samotná terapie nestačí, můžete svůj stav držet pod kontrolou pomocí bylinek či léků. 

4. Nemoc

Pokud se u vás noční pocení objeví, nemusíte hned myslet na nejhorší, ale pokud pravidelně přetrvává, navštivte lékaře. Noční pocení je totiž vedlejším účinkem mnoha onemocnění, z nichž některá jsou závažná. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Mezi tato onemocnění mohou patřit bakteriální infekce, virové infekce a dokonce i některé druhy rakoviny. Ve většině případů však nebude noční pocení jediným příznakem. Lékař s vámi probere všechny vaše symptomy a provede testy, například kompletní krevní obraz, aby stanovil diagnózu.

5. Nízká hladina cukru v krvi

Hypoglykémie, známá také jako nízká hladina cukru v krvi, často způsobuje u lidí s cukrovkou pocení po celém těle. K tomu může dojít během dne, ale pokud vám hladina cukru v krvi klesne v noci, může se to stát i tehdy. Nízká hladina cukru v krvi je častým nežádoucím účinkem inzulínu a dalších léků na cukrovku. 

Lékař vám může změnit léky a doporučit úpravy životního stylu, které sníží pravděpodobnost vzniku hypoglykémie. Může se jednat o pravidelné stravování, sledování hladiny glukózy v krvi a vyzkoušet můžete i některé bylinky, například šalvej.

Co pomáhá proti nočnímu pocení vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články