Zbarvení konečků prstů a jejich necitlivost až bolest je v zimě normální. Některým lidem ale z důvodu onemocnění cév trvá podstatně déle navrácení do původního stavu.
Mnoho lidí zná stav, kdy jim v zimě blednou až modrají prsty a také je necítí, brní je nebo bolí. Jedná se o přirozenou obrannou reakci těla. Tento stav se po zahřátí většinou vrací do normálu, ovšem některým lidem to trvá podstatně déle a celý proces je velmi bolestivý. Pokud se vám to také stává, pravděpodobně trpíte Raynaudovým syndromem, vysvětluje lékařka Angelica Balingit, MD.
Raynaudova choroba
Raynaudova choroba či Raynaudův syndrom je stav, kdy se vlivem chladu nebo stresu intenzivně zúží krevní cévy, a tím se přeruší průtok krve do prstů rukou a nohou, ale i do uší nebo špičky nosu. Zvenčí je tato situace viditelná jako výrazné zbělení nebo zmodrání a postižená osoba vnímá brnění, necitlivost nebo bolest.
Typy Raynaudova syndromu
Tato choroba je většinou nezávažná, avšak neměla by být zlehčována. Každá osoba s podezřením na Raynaudův syndrom by měla být vyšetřena, aby byl na základě příčiny stanoven typ tohoto onemocnění – primární nebo sekundární. Primární typ se většinou začíná objevovat v dospívání a může samovolně odeznít. Nemocným osobám se cévy probíhající těsně pod kůží stahují při chladném počasí nebo při emočním stresu mnohem rychleji a intenzivněji než zdravým lidem. Avšak stále dochází k navrácení stavu do normálu, pouze to trvá déle.
Sekundární forma je méně častá, ale o to více nebezpečná. V důsledku úplného uzávěru cév dochází k dlouhodobému nedostatku kyslíku, které způsobuje poškození tkání, vážné kožní problémy, trofické změny až rozsáhlé gangrény v končetinách. Tento typ Raynaudovy choroby je nutné léčit.
Příčiny Raynaudovy choroby
Hlavním mechanismem vzniku je reakce těla na chladno a stres, a to stažením cév. Jedná se o normální stav, avšak při Raynaudově chorobě cévy neobnovují průtok okamžitě. Taková porucha může vzniknout na podkladě zhoršeného krevního oběhu, špatné komunikace nervového systému, abnormalit ve složení krve a až v 50 % se objevuje na základě dědičnosti. Základní příčina primárního typu je však považována za neznámou. Sekundární forma většinou vzniká na podkladě nějakého jiného stavu, jako jsou například:
- záněty cév
- trombocytóza
- autoimunitní onemocnění – například systémový lupus, progresivní systémová sklerodermie nebo revmatoidní artritida
- poškození cév působením vibrací
- onemocnění štítné žlázy
- poranění rukou nebo nohou
- nadužívání a otrava chemikáliemi, léky a drogami
Prevence Raynaudovy choroby
Lidé, kteří trpí Raynaudovou chorobou by se měli co nejvíce vyhýbat situacím, které jim jí způsobují. K tomu patří:
- Vyhýbat se nízkým teplotám a vyvarovat se rychlému ochlazování (například chladicím regálům v obchodě).
- Udržovat tělo v teple, především ruce a nohy.
- Omezit příjem alkoholu, nekouřit a vyhnout se i pasivnímu kouření.
- Chránit se před vibracemi (například nepracovat se stavebními vibračními stroji).
- Nevystavovat se nadměrnému stresu, naučit se pracovat s již vzniklým stresem.