Fungování imunitního systému je pro naše zdraví klíčové. Možností, jak jej efektivně podpořit, je celá řada. platí, že síla se ukrývá v jednoduchosti.
Imunita je komplexní systém, jehož hlavním úkolem je chránit náš organismus před nemocemi. Jeho fungování závisí na stavu všech součástí. Mezi ty nejzásadnější patří brzlík a kostní dřeň. Na jeho činnosti se dále podílí slezina, lymfatické tkáně a orgány. Značná část imunity se pak nachází ve střevní mikroflóře.
Jídelníček je základ
Pozitivní vliv na celý imunitní systém má naše strava, respektive živiny v ní obsažené. Ty můžete svému tělu dodat konzumací zejména ovoce, zeleniny, bylin a koření. Výzkumy provedené na klinice v ohijském Clevelandu zjistily, že nejlepší vliv na celý imunitní systém má strava rostlinného původu.
Které potraviny a koření ovlivňují imunitu nejpříznivěji? Z koření si vedly nejlépe hřebíček, skořice, oregano, tymián a kurkuma. Všechny působí antivirově a předchází vzniku nebezpečných bakterií, jako je stafylokok.
Příznivý vliv má také konzumace potravin bohatých na zinek, železo, selen a vitamíny A, C, E, B6 a B12. Například dlouhodobý nedostatek vitamínu C zvyšuje pravděpodobnost vzniku infekcí. Tento vitamín nedokáže lidské tělo produkovat samo, proto je nutné jej dodávat v rámci potravin či doplňků stravy. Mezi jeho nejvýznamnější zdroje patří citrusové plody. Důležitý je také dostatečný přísun kvalitních bílkovin.
Nezapomínejte na spánek
Kvalitní spánek je jedním z pilířů zdravého života. Během něj dochází k regeneraci celého organismu, imunitní systém nevyjímaje. Přispívá k tvorbě cytokinů – protizánětlivých buněk, a T-lymfocytů, jež mají na imunitě svůj významný podíl.
Při nedostatku spánku se pak zvyšuje riziko vzniku zánětů a dochází k oslabování buněk, jež jsou pro obranyschopnost nezbytné. Lidé, kteří mají nedostatek spánku dlouhodobě, jsou tedy s porovnání s těmi, kteří mají spánku dostatek, výrazně náchylnější vůči nemocem. Roste také hladina kortizolu, který schopnost imunitního systému rovněž snižuje.
Nebezpečí jménem stres
Právě dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu udržuje organismus v neustálém napětí, což má za následek utlumení imunitního systému. Ten pak v případě napadení bakteriemi či viry nechrání organismus tak, jak by bylo žádoucí. V případě dlouhodobého napětí vyzkoušejte některou z relaxačních technik či antistresových činností, jako je kreslení.