Necitlivost konečků prstů na jedné nebo obou rukou a případné brnění. Co tyto příznaky naznačují a co je nejdůležitější, jak závažné jsou?
Ve skutečnosti existují mnohé důvody pro necitlivost konečků vašich prstů a přesnou diagnózu vám v každém konkrétním případě udělá ověřený odborník. Pokud ale necitlivost vznikla v důsledku nesprávné polohy končetiny během spánku nebo přepracováním, pak se bát nemusíte. Jedná se o dočasný jev, který není spojen s vnitřními orgány, ty totiž způsobují jiné a horší příčiny, které tak neškodné nejsou.
Máte sedavé zaměstnání?
Pokud ano, je u vás vysoká šance, že budete v budoucnu čelit osteochondróze. Ta způsobuje deformaci v krční páteři a v průběhu času vede ke kompresi nervových zakončení a krevních cév, které přivádějí především krev do mozku. Časem pak začnou degenerativní procesy doprovázet nejen necitlivost prstů, ale také bolesti hlavy, krku a závratě, které doplňuje snížená schopnost pracovat. Pokud tedy větší část dne sedíte, je třeba se sledovat a případné onemocnění okamžitě řešit.
Karpální tunel
Pokud jste pravák a vaše prsty pravé ruky ztuhnou při delší aktivitě, pravděpodobně čelíte syndromu karpálního tunelu (to samozřejmě platí i pro leváky). Objevuje se především u kadeřníků, kteří mají napětí v ruce delší dobu. Při tomto postižení je střední nerv stlačen mezi kosti a šlachy. Výsledkem je poté nejen necitlivost, ale také se mohou objevit pálení a pichlavé bolesti. Pokud karpálnímu tunelu čelíte, je důležité nepřetěžovat problémovou končetinu, pravidelně ji prohýbat a nechat odpočívat. V extrémních případech se provádí chirurgický zákrok.
Stárnutí a další možné příčiny
S věkem se také zvyšuje riziko cévních problémů a onemocnění jako je ateroskleróza a trombóza. K necitlivosti končetin se pak přidává i pocit chladu. Narušeny mohou být nejen ruce, ale i nohy. Další možné příčiny jsou cukrovka, předzvěst mrtvice, nedostatek určitých vitamínů a může se taky jednat o důsledky zranění či srdečního onemocnění. Kromě preventivního ošetření se doporučuje normalizovat stravu, pravidelně cvičit (zejména u lidí se sedavou prací), a věnovat dostatek času spánku a procházkám na čerstvém vzduchu.