Potraviny, které způsobují pálení žáhy a kyselý reflux + užitečný tip na rychlou 1. pomoc

Pokud trpíte často na pálení žáhy, je na čase si posvítit na svůj jídelníček. Nepříjemný stav si totiž můžete přivodit sami konzumací nevhodných potravin a nápojů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

O síle žaludečních šťáv se můžete přesvědčit na vlastní jícen. Pokud si kyselina v žaludku dokáže poradit i s kovy, nepřekvapí, jaké nepříjemnosti dokáže napáchat na sliznici vašeho jícnu. Jak vysvětluje odbornice na zdraví a fitness Sara Lindberg, kyselý reflux si lze představit jako stav nedostatečného těsnění, kdy svěrač neudrží žaludeční šťávy na uzdě. Jaké potraviny otevírají kyselinám z žaludku cestu do vašeho jícnu? 

1. Sycené nápoje

Bublinky. Totiž, ne šampaňské (i když na to si nechte zajít chuť taky), ale kola, perlivé vody a sycené limonády. Jsou osvěžující, ale žaludek je v lásce příliš nemá. Viníkem je oxid uhličitý. Když se v přebytečném množství dostane do vašeho žaludku, pořádně rozdovádí žaludeční kyseliny a zároveň u toho vytvoří tlak na jícen. Na jícnový svěrač se vyvalí kyselé tsunami. Oslabený sval žaludeční šťávy nedokáže zadržet. A vás začne pálit žáha.

2. Alkohol

Že alkohol pro lidské tělo nepředstavuje zrovna lektvar zdraví, pro vás nejspíš nebude překvapivá informace. Pokud se ale snažíte uchránit svůj jícen před žaludečními kyselinami, zkuste svůj žal utopit třeba v bylinkovém čaji. Alkohol totiž nejen, že zvyšuje produkci žaludečních šťáv, ale taky může uvolnit svaly — ano, včetně toho, který dohlíží, aby se kyseliny ze žaludku nehrnuly vzhůru do vašeho jícnu.

3. Čokoláda

Máte psa? V případě, že trpíte na pálení žáhy, tak se se svým mazlíčkem ocitáte na stejné lodi. A to dokonce kvůli stejné látce. Čokoláda obsahuje methylxanthiny. Ty jsou pro psy toxické a na lidi působí mimo jiné jako uvolňovač svalů. Nastává tak podobná situace jako u alkoholu. Sval jícnového svěrače se uvolní, a ještě než stihnete od čokolády zahodit obal, agresivní žaludeční kyseliny už vám leptají sliznice. 

4. Kofein

Pozor! Tady jste v naději. Zatímco sycené nápoje, alkohol a čokoláda k pálení žáhy přímo přispívají, káva může být více individuální. Není neobvyklé, že vám ranní šálek, zvlášť pokud je vypitý nalačno, nepříjemně podráždí jícen. Stejně tak se ale může stát, že žádné obtíže nepociťujete. Důvodem může být i způsob, jakým je káva připravována. Vhodná je například tmavě pražená směs anebo cold brew.

5. Citrusové plody

V případě pálení žáhy představují citrusy dvousečný meč. Pokud vás žáha netrápí chronicky, například citrón se dokáže v žaludku chovat zásadotvorně a od ojedinělých potíží dokáže ulevit. Nicméně pravidelná konzumace citrusů vám problémy s pálením žáhy spíše naopak přivodí. Stejně jako alkohol totiž citrusy podněcují tvorbu žaludečních kyselin a samy o sobě dráždí jícnovou sliznici. 

První pomoc při pálení žáhy

Škoda již byla napáchána a do lékárny daleko? Sáhněte po jedlé sodě. Jedna lžička rozmíchaná ve sklence vody díky své zásaditosti zneutralizuje překyselený žaludek a uleví vám od pálení. V případě, že poslední balíček sody jste jako naschvál již vypotřebovali, pomoci může i jablečný ocet nebo obyčejné jablko. A jestliže vás pálení žáhy přepadne na cestách, postačí žvýkačka. Ta podpoří tvorbu slin, které už si s kyselinou poradí. 

Co pomáhá na pálení žáhy vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články