Sluneční záření je pro život nezbytné. Pobyt na slunci vám nejen zlepší náladu, ale pomůže vám také doplnit hladinu vitamínu D. Jeho nedostatek má totiž závažné důsledky.
Když je vaše kůže vystavena slunečnímu záření, vaše tělo začne produkovat vitamín D, známý jako sluneční vitamín. Tento vitamín, který je vlastně hormonem, hraje velmi důležitou roli ve správném fungování organismu. Jak vysvětluje David G. Hoel, Ph.D., profesor na Lékařské univerzitě v Jižní Karolíně, lidé, kteří se slunečnímu záření vyhýbají nebo ho nemají dostatek, mohou pociťovat řadu negativních důsledků.
Proč je sluneční záření nezbytné
Hoelův přehled studií, publikovaný v časopise Dermato-Endocrinology, zdůrazňuje, že podle něj přibývá důkazů o tom, že mírné slunění zdraví velmi prospívá. Pobyt na slunci může lidem pomoci dosáhnout správné hladiny vitamínu D, který je nezbytný pro celkové zdraví. Vitamín D také pomáhá při vstřebávání vápníku a fosforu, které jsou životně důležité pro zdraví kostí.
Zmíněný přehled se zabývá studiemi, které prokázaly i jiné přínosy slunečního záření než vitamín D. Studie se zabývají přínosem slunečního záření a UV záření pro všechny typy onemocnění, od Alzheimerovy choroby a makulární degenerace až po roztroušenou sklerózu a cukrovku. Pokud se slunečnímu záření budete vyhýbat, hrozí vám mnoho problémů:
Slabé kosti
Již dlouho je známo, že vápník a vitamín D hrají důležitou roli při správné stavbě a přestavbě kostí. Vitamín D také podporuje vstřebávání vápníku z tenkého střeva, a tím i tvorbu kostí. Jeho nedostatek může vést ke snížení hustoty kostí a osteoporóze.
Deformace nohou
Protože vitamín D usnadňuje vstřebávání fosfátů a vápníku, hraje velmi důležitou roli při vzniku kostních deformit. Při nedostatku vápníku může dojít k deformaci kostí.
Rakovina tlustého střeva
Studie prokázaly, že pokud je kůže vystavena nízkému množství slunečního záření, snižuje se hladina vitaminu D v buňkách, což může přispět ke vzniku rakoviny. Dostatečná hladina vitamínu D je spojena s vyšší mírou přežití u pacientů s rakovinou tlustého střeva. Hladinu vitamínu D lze zjistit pomocí krevních testů. Optimální hodnota je nad 30 ng/ml.
Deprese
V moderní společnosti je práce na počítači vsedě u stolu velmi rozšířená a není divu, že se domů z kanceláře vracíte pozdě večer. Lidé tráví více času uvnitř než venku. Vitamín D má velký vliv na náladu a bez něj můžete být náchylnější k depresím.
Kožní problémy
Lupénka je způsobena onemocněním imunitního systému, takže užívání správného množství vitamínu D pomůže tento problém zlepšit. Vystavení slunečnímu záření může být účinným způsobem léčby lupénky, akné, ekzémů a dalších kožních problémů.
Přírůstek hmotnosti
Svalová slabost, bolest kostí a deformace kostí mohou také přispívat k přibývání na váze, protože tělo je méně schopné aktivně spalovat tuky. Vitamín D a hormon zvaný leptin se podílejí na kontrole hmotnosti. Leptin, produkovaný v tukových buňkách, vysílá signál, že je tělo plné. Vitamín D pomáhá přenášet tento signál do mozku, takže jeho nedostatek tento proces brzdí. Výsledkem může být přejídání.
Intelektuální úpadek
Nedávné studie ukázaly, že kognitivní poruchy a demence patří mezi onemocnění, která mohou být spojena s nedostatkem vitamínu D. Vzhledem k tomu, že mozkové buňky mají velké množství receptorů pro vitamín D (smyslové, senzorické receptory, buněčné receptory), může nízká hladina tohoto vitamínu vést k významnému mentálnímu postižení.
Léčba nedostatku vitamínu D
Existují tři hlavní zdroje vitaminu D: sluneční záření, zdravá strava a doplňky stravy. Pokud uvažujete o doplnění, je dobré si nejprve nechat udělat krevní testy a poradit se s odborníkem. Co se týče stravy, některé potraviny obsahují vitamín D přirozeně, jiné jsou jím obohaceny. Vitamín D najdete v následujících potravinách:
- losos
- sardinky
- sleď
- konzervovaný tuňák
- olej z tresčích jater
- hovězí játra
- vaječný žloutek
- krevety
- běžné houby a houby ošetřené ultrafialovým světlem
- mléko (obohacené)
- některé obiloviny a ovesné vločky (obohacené)
- jogurt (obohacený)
- pomerančový džus (obohacený)