Hořčice má širokou škálu využití. Zklidní křeče, popáleniny a řeší i dlouhodobé problémy

Hořčice je oblíbená příloha k párkům i klobáskám. Kromě skvělé chuti vám však může pomoci i v boji proti mnoha zdravotním problémům i estetickým nedokonalostem.

i Zdroj fotografie: Uživatel fuji01 / Creative Commons / CC0
                   

Rostlina hořčice pochází ze Středomoří a její semena i listy jsou jedlé, což z ní činí univerzální přísadu do pokrmů. Jak vysvětluje dietoložka Natalie Olsen, R.D., hořčice je již od dob starověkého Řecka a Říma používá jako lék v tradiční medicíně. Moderní věda začíná dávat hořčici do souvislosti se zdravotními přínosy od nižší hladiny cukru v krvi až po zvýšenou ochranu před infekcemi a nemocemi.

Hořčice je zdrojem živin

Listy hořčice obsahují významné množství vápníku, mědi a vitamínů C, A a K, její semena jsou pak obzvláště bohatá na vlákninu, selen, hořčík a mangan. Listy hořčice lze konzumovat syrové i vařené, takže jsou všestranným doplňkem salátů, polévek a dušených pokrmů. Lze je připravit stejným způsobem jako špenát, ale jídlu dodají ostřejší, ředkvičkovou chuť.

Hořčičná semínka lze namáčet v teplém mléce, přidávat do salátových zálivek, mlít, sypat do teplých jídel nebo namáčet a používat k výrobě hořčičné pasty, kterou si běžně dáváte k párkům a klobásám. Hořčičná pasta je pravděpodobně nejoblíbenějším způsobem konzumace hořčice. Toto nízkokalorické dochucovadlo je jednoduchým způsobem, jak do jídla přidat špetku železa, vápníku, selenu a fosforu.

Zdroj prospěšných antioxidantů

Hořčice obsahuje antioxidanty a další prospěšné rostlinné sloučeniny, které pomáhají chránit tělo před poškozením a nemocemi. Je například skvělým zdrojem glukosinolátů, což je skupina sloučenin obsahujících síru, které se nacházejí ve všech druzích košťálové zeleniny, včetně brokolice, zelí, růžičkové kapusty a právě hořčice.

květy a semena hořčice iZdroj fotografie: Depositphotos

Může poskytovat ochranu před některými nemocemi

Hořčice se již po staletí používá jako tradiční prostředek proti různým onemocněním. V poslední době se objevily vědecké důkazy, které potvrzují některé účinky hořčice: 

  • Chrání před některými typy rakoviny: Výzkumy ve zkumavkách a na zvířatech naznačují, že glukosinoláty obsažené v hořčici mohou pomáhat ničit rakovinné buňky nebo bránit jejich šíření. 
  • Snižuje hladinu cukru v krvi: Studie na lidech naznačuje, že užívání léků na snížení hladiny cukru v krvi spolu s odvarem ze zelené hořčice může u lidí s cukrovkou 2. typu snižovat hladinu cukru v krvi účinněji než samotné léky.
  • Chrání před lupénkou: Studie na zvířatech naznačují, že strava bohatá na hořčičná semínka může pomáhat snižovat zánět a podporovat hojení lézí způsobených lupénkou. 
  • Zmírňuje příznaky kontaktní dermatitidy: Výzkumy na zvířatech naznačují, že hořčičná semínka mohou urychlit hojení a zmírnit příznaky kontaktní dermatitidy, což je stav, při kterém se na kůži po kontaktu s alergenem objeví svědivá vyrážka.
  • Poskytuje ochranu proti infekcím: Antioxidanty obsažené v hořčičných semínkách mohou poskytovat určitou ochranu proti bakteriím a plísním, včetně E. coli, B. subtilis a S. aureus.

Použití hořčice v lidové medicíně

Hořčice má mnoho dalších přínosů, níže uvádíme konkrétní použití při některých potížích:

1. Proti křečím

Hořčice má protizánětlivé a analgetické účinky. Pokud máte křeče v žaludku, nohách nebo svalech, masírujte problematické místo trochou hořčice. Nechte půl hodiny působit a smyjte. 

iZdroj fotografie: Freepik

2. Regenerátor vlasů

Smíchejte hořčici s trochou olivového oleje a naneste na vlasy. Nechte ji působit alespoň půl hodiny, nejlépe však až do rána. Poté si vlasy umyjte jako obvykle.

3. Péče o pleť

Hořčice  vám může pomoci udržet zdravou pokožku. Je poměrně účinná i proti akné. Smíchejte trochu hořčice s olivovým olejem a naneste tenkou vrstvu na vyčištěný obličej. Po deseti minutách smyjte.

4. Při bolestech v krku

Smíchejte 1 polévkovou lžíci hořčice s trochou soli, citronové šťávy a medu a přidejte ji do šálku vody. Nechte ji 15 minut odstát a kloktejte dle potřeby, dokud bolest v krku neustoupí.

5. Má zeštíhlující účinek

Před každým jídlem snězte asi 20 gramů hořčice. Zrychluje metabolismus, spaluje kalorie a tuky.

6. Při drobných popáleninách

Nejprve popáleninu polijte trochou studené vody a poté ji potřete tenkou vrstvou hořčice. Zklidňuje bolest a odstraňuje zánět.

Jaký je váš nejoblíbenější recept s horčicí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články