Vbočený palec je jedním z nejčastěji se vyskytujících zdravotních problémů chodidla. Ve vyspělých státech se podle lékařských statistik projeví u 23-35 % populace.
Tato deformace s sebou nepřináší jen estetické potíže a skutečnost, že se nevejdete do svých oblíbených bot, v pozdějších fázích jde o velmi bolestivý zdravotní problém, který omezuje chůzi postiženého. Mezi typické symptomy patří:
- Drobný hrbolek vyčnívající v oblasti kloubu palce
- Otok a zarudnutí palce a spodní části chodidla v oblasti přiléhající k palci
- Tvorba kuřích ok a puchýřů v prostoru mezi palcem a ukazováčkem
- Omezený pohyb postiženého palce (nejčastěji se tento příznak projevuje v kombinaci s artritidou)
Příčiny vbočeného palce
Přestože jde o běžné civilizační zdravotní potíže, mnoho výzkumů se problematice vbočených palců zatím nevěnovalo. Nejsou tak například dopodrobna zmapovány genetické predispozice pacientů, kteří vbočenými palci trpí. Mezi lékaři i vědci však panuje konsensus na tom, že pokud se vbočený palec ve vaší rodině objevil, máte výrazně vyšší riziko, že postihne také vás.
Kromě vrozených předpokladů se vbočený palec může projevit po některých úrazech chodidel. Riziko také zvyšují boty na vysokém podpatku a boty, které nejsou pro dané využití vhodné. Například v běžeckých botách s výrazným sklonem podrážky není vhodné chodit na procházky, jsou skutečně určeny na běh. Kromě toho jsou s vbočenými palci spojovány revma a artritida.
Léčba
Kromě chirurgické a medikamentózní léčby, které se nejčastěji aplikují na těžké případy, se prvních projevů vbočeného palce můžete zbavit například pomocí ledových kompresních obkladů, které je třeba opakovat dvakrát až třikrát denně. Pomůže také změna obuvi, nejvhodnější je kvalitní obuv se zdravotními vložkami. Na společenské boty alespoň na nějakou dobu zapomeňte. A pomáhají také koupele nohou v mořské soli.