Používání telefonu na toaletě může člověka dostat do nemocnice: Kdo s tím skončí ještě dnes, vyhne se nepříjemným zdravotním problémům

Mobilování na záchodě je nepěkný zlozvyk, který jednak prodlužuje dobu strávenou na toaletě, jednak dělá z mobilu skvělý lapač bakterií.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dřívějších dobách si lidé brali na záchod knihu nebo noviny, dnes jich valná většina kouká do mobilu. Někdo kontroluje facebook, někdo emaily nebo si hraje hru, aby utrhnul kus volného času, když se nikdo nedívá. Carrie Murphy, která pracovala deset let jako dula a zajímá se o všechno kolem lidského zdraví, je toho názoru, že nadměrné používání chytrých telefonů je velký problém. Na záchodě to platí dvojnásob.

Z mobilu lapač na bakterie

V každé koupelně a na každé toaletě se to bakteriemi jen hemží. To, že se usazují na rukou, je každému jasné už po mnoho let. Nebo vám snad rodiče jako malým neříkali, že se po záchodě myjí ruce? Tak si teď představte, že na mobilu tyto bakterie zůstanou. I když si ruce umyjete, sotva asi po záchodě budete umývat i mobil. Bakterie na něm zůstávají a můžete si je roznést dál do domu. A až telefon znovu uchopíte, umyté ruce vám budou k ničemu, jelikož se na ně bakterie opět dostanou.

Co se nejčastěji najde na chytrých telefonech

O problematiku mobilování na záchodě se zajímala i Londýnská škola hygieny a topické medicíny. Pro svou studii testovala, jaké bakterie se nejčastěji na mobilech nacházejí. S těmi nejčastějšími se pochlubili veřejnosti. Zjištění jsou docela děsivá. Nicméně, posuďte sami. Možná si příště necháte telefon jinde.

E. coli

Bakterie E. coli se nacházela na více než čtvrtině testovaných telefonů. Stejné bakterie měli na rukou i jejich majitelé. Escherichia coli může u člověka způsobit horečku, bolesti břicha, průjmy až vodnatou stolici. V ní se často objevuje hlen nebo krev. Přidat se může zvracení a celková únava. Tento stav je velmi nebezpečný zvláště kvůli dehydrataci. E. coli ale může kromě zažívacího traktu postihnout i močové cesty, kde způsobuje zánět.

Klostridie

Bakterie C. diff neboli Clostridium difficicle byla nalezena na řadě chytrých telefonů. Tato bakterie může vyvolat klostridiovou infekci, která se projevuje závažnými průjmy a bolestivými křečemi břicha, dále horečkou, nechutenstvím a nevolností. Tyto symptomy mohou přetrvávat i týdny. Podobný průjmový stav nastává při podávání antibiotik, kdy dochází k narušení střevní mikroflóry a klostridie se ve střevech přemnoží.

Muž sedící na záchodě v šatech kouká do mobilního telefonu iZdroj fotografie: Pixabay

Fekální hmota

Koliformní bakterie (někdy jinak nazývané jako fekální hmota) se za běžných okolností řadí mezi neškodné bakterie, které osidlují trávicí trakt člověka. Není to tak závažný nález jako předchozí dvě bakterie, ale když si představíte, že vám někdo podá ruku potřísněnou okem neviditelnou fekální hmotou, je to dost nechutné.

Chřipkový virus

Na řadě telefonů se také našel virus chřipky. Odborníci si nejsou jistí, zda tento virus pochází přímo z prostředí toalety a koupelen, nicméně vyloučit se to nedá. Mohl se na mobil dostat klasickým kapénkovým přenosem při hovoru, kýchání a kašlání. Nicméně ať už se tam dostal jakkoli, poputuje z telefonu na vaše ruce.

Jak často chodíte s mobilem na záchod?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články