Pročištění plic nejen pro kuřáky: Účinnou očistnou kúru zvládne z pohodlí domova každý

Plíce si naštěstí nepotřebujete čistit dvakrát denně jako zuby. Ve vzduchu ale číhá velké množství toxinů, a tak se občas vyplatí na svůj dýchací orgán myslet.

i Zdroj fotografie: Wanna Be Creative / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ať už kouříte, trpíte na astma nebo zkrátka jen dýcháte, pomocnou ruku s čištěním vaše plíce nepochybně ocení. Každý den se do nich dostane velké množství potenciálně škodlivých látek. Někdy si toho všimnete. Například, když kouříte anebo vedle kuřáka jen stojíte. Jak ale píše registrovaná zdravotní sestra Chaunie Brusie, plícím může pořádně zavařit i voňavá svíčka nebo nedostatek čerstvého vzduchu.

1. Umělé vůně vašim plicím nevoní

Zvlášť v období podzimu a zimy jako kdyby se obchody předháněly v tom, který z nich nabízí syntetičtější a levnější svíčky. Je libo sibiřská borovice, sladká vanilka nebo karibský kokos? A k tomu formaldehyd nebo aceton jako bonus. Kromě toho, že některé (nejenom) vonné svíčky často obsahují karcinogeny, jejich chemické složení podráždí citlivou sliznici vašich plic. Alternativou jsou buď přírodní svíčky nebo vonné oleje v aromalampě.

2. Plíce potřebují vzduch, ale má to podmínku

Když svoje plíce vezmete na ozdravnou procházku do centra města, nejspíš jim nikterak nepřilepšíte. Zůstávat celý den v kanceláři nebo doma také není žádná hitparáda. To vlastně může v konečném důsledku plíce potrápit ještě víc než ulice plná aut. Suchý vzduch uvnitř budov může vést k poškození plic, ale také k bolestem hlavy, nevolnosti nebo alergiím. Řešením může být čistička vzduchu, ale také časté výlety do přírody.

Vyčerpaná žena sedící v kanceláři
iZdroj fotografie: Freepik

3. Rozcvičte svoje dýchací orgány

Kdy jindy můžete pohodlně ležet a zároveň u toho cvičit? Dechová cvičení nevyžadují zápal pro sport ani posilovnu. Jedním takovým cvičením je dýchání do břicha. Název není medicínsky zcela přesný, protože jinam než do plic dýchat nemůžete. I tak je ale výstižný, protože soustředěním se na břicho se vaše plíce více rozšíří. Dechová cvičení nejen, že posílí svaly zodpovědné za bezproblémové dýchaní, ale mohou pomoci i se zvládáním stresu a úzkostí.

4. Rozcvičte i sami sebe

Kapacitu plic navýší prakticky jakýkoliv pohyb. Pokud chcete zabít dvě mouchy jednou ranou, nabízí se možnost hýbat se na čerstvém vzduchu. Mezi vhodné aerobní aktivity zdaleka nepatří jen aerobik, ale také obyčejná chůze, běh, plavání nebo třeba tenis. Pomůže i jízda na kole nebo tanec. Ať už se budete snažit nachodit víc kroků nebo po večerech tančit salsu, nejdůležitější je zůstat konzistentní.

5. Jezte i pro svoje plíce

Ocení především potraviny bohaté na vitamín D. Podle studie z roku 2017 dostatek vitamínu D přispěl ke snížení počtu astmatických záchvatů, které vyžadovaly léčbu kortikosteroidy. Vitamín D lze najít například ve vejcích, lososovi a sardinkách. Pomoci mohou i protizánětlivé potraviny, které uvolní dýchací cesty a usnadní dýchání. Mezi ně patří třeba brokolice, bobulovité plody jako borůvky nebo maliny, a hlavně kurkuma.

Mistička s rozemletou kurkumou
iZdroj fotografie: Freepik

Bonus: Očistná kúra z kurkumy

Potřebovat budete:

  • 2 lžíce kurkumy
  • 400 g cibule
  • 400 g sladidla dle vašeho výběru
  • 1 l vody
  • trochu zázvoru

Oslazenou vodu přiveďte k varu, poté přidejte nakrájenou cibuli se zázvorem a kurkumu. Vařte na středním ohni, dokud se zhruba polovina směsi nevyvaří. Nechte vychladnout a nadále uchovávejte v chladu. Doporučuje se užívat dvě polévkové lžíce dvakrát denně, několik hodin po snídani a večeři. Zatímco kurkuma a zázvor působí protizánětlivě, cibule má protirakovinné účinky. Ty ocení především kuřáci.

Jak své plíce posilujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články