Odčervení se nemusí týkat jen domácích mazlíčků. Nakazit červy se můžete i vy. Když nákazu včas poznáte, můžete si s ní poradit přírodní cestou.
Paraziti se dostávají do těla nejčastěji ústy, kam je dopraví nemyté ruce. Proto se parazitární infekce vyskytují nejčastěji u dětí. Nakazit se červy je pro člověka velmi snadné, ať už je to z kontaminované půdy nebo od zvířat. Profesorka a výzkumnice Debra Rose Wilson říká, že nejčastějšími parazity, kteří napadají trávicí trakt člověka, jsou roupy, tasemnice, lidské škrkavky a giardie.
Jak poznat přítomnost parazitů v těle
Že potřebujete odčervit, poznáte podle problémů, které vás budou akutně trápit. Patří sem bolesti břicha, průjmy, nadýmání a křeče v břiše, nevolnost od žaludku, někdy zvracení a zapáchající stolice. Často dochází ke ztrátě hmotnosti. U všech parazitů se setkáte s celkovou nevolností. Další příznaky se odvíjejí od toho, jakého parazita hostíte.
Škrkavky na sebe upozorňují kašlem, tasemnici poznáte podle zvýšené chuti k jídlu (plus jeho nadměrné konzumaci), zatímco hmotnost stále klesá. U roupů se objevuje velmi často svědění konečníku. Zde je důležité (hlavně u dětí), aby se zabránilo škrábání a následné reinfekci. Vajíčka roupů se totiž tímto způsobem dostávají na ruce, rukama do úst a pak znovu do trávicího systému.
Domácí recepty našich babiček
Pokud na sobě pozorujete příznaky parazitární infekce, můžete vyzkoušet lidové recepty na domácí odčervení pomocí přírodních metod. Pokud se u vás ale objevují akutní průjmy, nechutenství a hubnutí, konzultujte svůj stav napřed s lékařem. Silné příznaky mohou svědčit o pokročilém onemocnění, kde už je potřeba zvolit odbornou léčbu.
Dýňová semínka
Pro dospělého člověka se doporučuje nalačno sníst dvě polévkové lžíce čerstvých, předem rozdrcených dýňových semínek. Po dvou hodinách od konzumace vypijte projímadlo. Toto opakujte po dvou dnech. Mělo by dojít k odstranění parazitů. U dětí podávejte jednu polévkovou lžíci (podle věku) semínek. Můžete je smíchat s medem nebo mrkvovou šťávou, aby dětem chutnaly. Malým dětem nikdy nepodávejte projímadlo! Po dvou hodinách lze podat jednu, maximálně dvě lžičky olivového oleje.
Bylinky proti parazitům
V boji s červy se nejčastěji používají směsi bylin z pelyňku, anýzu, česneku, dřišťálu, lékořice, ořešáku a oregana. Účinný je také heřmánek, který vám navíc poskytne úlevu při bolestech břicha. Použít ho můžete v případě svědění konečníku jako uklidňující sedací koupel. Při konzumaci bylin buďte opatrní s dávkováním, některé mají vedlejší účinky a při překročení doporučené dávky mohou uškodit. Hlavně při podávání dětem dbejte doporučeného dávkování, ideálně se předtím poraďte s lékárníkem nebo pediatrem.
Jablečný ocet
Jednou z přírodních cest, kterou v minulosti hojně lidé užívali, je kyselá dieta. Znamená to, že do jídla zařadíte produkty jako nakládané okurky, kysané zelí, červenou řepu, mrkev, kefír a přírodní jogurty. Také se doporučuje vypít jablečný ocet, a to každý den vždy po hlavních jídlech v množství 1 lžíce octa do jedné sklenice vody. Metoda se opírá o domněnku, že paraziti nemají rádi kyselé prostředí.
Nejlepší prevence? Hygiena
Mytí rukou může být otrava, ale je to nejúčinnější způsob, jak se chránit před infekcemi a nestat se ubytovnou pro vnitřní parazity. Myjte si ruce vždy po příchodu domů, po použití WC a po kontaktu se syrovým masem. Také pokud jste se dotýkali cizích zvířat, je vhodné si ruce umýt. Vlastní domácí mazlíčky pravidelně preventivně odčervujte. Děti učte mýt si ruce, ochráníte je tak před možnou nákazou. Udržujte svůj domov v čistotě, pravidelně uklízejte podlahy, otírejte vypínače i kliky u dveří.