Jak vyzrát na ječné zrno: Čajové sáčky, masáž a vhodné léky na utlumení bolesti

Ječné zrno není nebezpečné, netrvá ani příliš dlouhou dobu, ale umí pořádně potrápit. Naštěstí se jeho symptomy dají zmírnit i pomocí domácích metod.

Modré oko s ječným zrnem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S ječným zrnem je to jako s ucpaným nosem. Nejde o nic závažného, ale nejspíše budete idylicky vzpomínat na časy bez nateklého pupínku na víčku a s volně průchozími dýchacími cestami. Podle dermatoložky a doktorky Michele Green ječné zrno trvá 7 až 10 dní. Žádný instantní způsob, jak se ho zbavit, neexistuje — totiž, žádný, který by šel v dobré víře doporučit. Chce to trpělivost, zvýšenou oční hygienu a použít můžete i těchto pět tipů.

Kde se vzalo, tu se vzalo (a proč?)

Jak zrno přišlo ke svému jménu, to je nejspíš jasné. Jak ale vy přijdete k zrnu? Vlastně poměrně jednoduše. V oblasti řas, na horním i dolním víčku, existuje velké množství mazových žláz. Stačí jedno neopatrné promnutí oka, když máte neumyté ruce, a bakterie způsobí ucpání a zanícení. Ječná zrna jsou většinou bolestivá, ale trvají poměrně krátce. Naproti tomu vlčí zrna tolik nebolí, zato vám však mohou dělat (nechtěnou) společnost i několik měsíců.

Starší žena má bolesti oka iZdroj fotografie: Freepik

1. Teplý obklad

V první řadě si nezapomeňte umýt ruce. V teplé vodě namočený hadřík si pak přiložte na zavřené oko na tak dlouho, dokud se obklad zdá teplý. Je to právě působení tepla, které podněcuje uvolnění mazu a hnisu uvnitř zanícené žlázky. Obklad je ideální opakovat klidně i několikrát denně. Vyzkoušet můžete i teplé bylinné obklady. Sáhněte po heřmánku, který má mimo jiné i uklidňující účinky. Pomoci může i výluh ze světlíku a sporýše.

2. Čajový sáček

Jedná se vlastně o variantu teplého obkladu. Pokud však použijete sáček (spíše kvalitního) černého čaje, k pozitivnímu vlivu tepla se přidá i antibakteriální působení. Černý čaj tak dokáže pomoci s otokem, který ječné zrno často doprovází. Jak připravit obklad z čajového sáčku? Zcela jednoduše. Obklad přichystáte stejně, jako kdybyste si dělali čaj — jen musíte myslet na to, že ho ve skutečnosti nemáte vypít.

Šálek černého čaje a tři sáčky
iZdroj fotografie: Freepik

Čajový sáček stačí ponořit do vroucí vody zhruba na minutu. Nezapomeňte počkat, dokud trochu nevychladne, abyste si ho mohli přiložit na oko ideálně bez následných popálenin. Sáček na oku ponechte 5 až 10 minut. Nikam jinam sáček nepřikládejte, infekce by se mohla rozšířit. Obklad ze sáčku s černým čajem můžete opakovat klidně až dvakrát denně, což by mělo pomoci s otokem a dalšími nepříjemnými projevy ječného zrna.

3. Masáž očního víčka

Základem všech pokusů o vymasírování ječného zrna jsou čisté ruce a opravdu šetrné pohyby. V žádném případě není vhodné se snažit zrno jakkoliv vymáčknout nebo snad propíchnout. Cílem masáže očních víček není se zrna rovnou zbavit, ale snížit ucpání mazových žlázek. Masáž byste neměli provádět, pokud je příliš bolestivá. Pokud ze zrna vyteče hnis, oblast očistěte a již se očí nedotýkejte. Tím by se mohla infekce rozšířit.

4. Léky proti bolesti

Jelikož ječné zrno většinou doprovází bolestivost, můžete sáhnout i po lécích proti bolesti. Postačí léky se složkami jako paracetamol a ibuprofen, které bolesti utlumí. Nutno dodat, že pokud bolest neustoupí nebo je obecně nezvykle silná, je na čase zvážit návštěvu lékaře. Přestože je ječné zrno poměrně nezávažné onemocnění, můžou ho doprovázet i komplikace. Může například dojít k zapouzdření zrna.

Žena zapíjí prášek proti bolesti
iZdroj fotografie: Freepik

5. Maličkosti s velkým vlivem

Určitě uhodnete, že se zrnem vás čeká neustálé mytí rukou. To by, mimochodem, mělo být běžnou praxí, kdykoliv pocítíte nutkání si oko pořádně promnout. Během doby, kdy vám společnost dělá ječné zrno, nepoužívejte oční make-up. A když pak znovu začnete, nikdy nechoďte spát bez odlíčení. Na nějakou dobu byste se měli vzdát i kontaktních čoček a nosit brýle. Svou roli hraje i spánek a obecně imunita. Ječné zrno je koneckonců infekční onemocnění.

Co se na ječné zrno osvědčilo vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články