Nemoci, které jsou tichými zabijáky bez povšimnutí. Je extrémně těžké je diagnostikovat, proto je klíčové sledovat i mírné náznaky

Existují nemoci, které nelze i přes odborné vyšetření identifikovat. Které nemoci to jsou a jakým způsobem se diagnostikují?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V případě, že jste nemocní nebo se u vás objevují bolesti, jdete většinou k doktorovi. Ten vám běžně předepíše léky, nebo vás pošle do nemocnice na odbornější vyšetření. Existují ale případy, kdy si doktor ani odborníci neví rady, jelikož při daných příznacích pro výsledky potřebují velké množství času. Je to právě kvůli nemocem, jejichž diagnostika je extrémně těžká. Které to tedy mohou být? 

Celiakie

V případě této nemoci napadá lidský imunitní systém při konzumaci lepku gastrointestinální trakt. Důsledkem je nejčastěji průjem, únava, hubnutí, ale mohou se také objevit bolesti kloubů, vyrážky, bolesti hlavy a deprese. Odborník musí pro diagnostiku celiakie určit krevní testy a biopsii střeva, protože jsou tyto příznaky způsobené například i vředy nebo syndromem dráždivého konečníku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Apendicitida

Apendicitida je zánět slepého střeva, která běžně způsobuje bolesti v částech břišních svalů. Začíná to náhlým a občasným pícháním nad pupkem a postupem času se pohybuje směrem dolů k pánvi. Nemoc také doprovází nevolnost, zvracení, horečka a zažívací potíže. Není vždy diagnostikována hned, protože Crohnova choroba, zánětlivé onemocnění pánve a kolitida způsobují stejné příznaky. V tomto případě pomůže nejlépe fyzikální vyšetření a použití zobrazovacích technik.

Spánková apnoe

Tato nemoc je charakterizována skutečností, že postižený během spánku přestává v určitých chvílích dýchat. To může vést především ke chrápání, ale i k podrážděnosti a častým bolestem hlavy. Bohužel jsou tyto příznaky známé i u chřipky a nachlazení, proto je tak těžké spánkovou apnoe diagnostikovat. Pro potvrzení skutečnosti, že touto nemocí trpíte, vám musí odborník během vašeho spánku zaznamenat vaši mozkovou aktivitu, srdeční frekvenci, dýchání a hladinu kyslíku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba způsobí, že mozkové buňky přestanou fungovat tak, jak by měly. Příznaky se většinou objevují ve formě problémů s rovnováhou, ztuhlým krkem nebo neschopností pohybovat částí obličeje. To vše však může být také známka mrtvice, poranění hlavy, Alzheimerovy choroby nebo dokonce stresu. Neexistuje tak žádný standardní test pro diagnostiku této choroby a může trvat roky, než budete vědět, zda-li vás postihla.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články