Jak potlačit vyrážku a svědění bez léků: Účinkují ovesné vločky, oleje i obyčejná studená voda

Koho někdy svědila kůže, ten ví, že podlehnout škrábání je kontraproduktivní. K tomu, abyste se této pasti vyhnuli, pomohou i věci, které máte doma.

vyrážka na dekoltu i Zdroj fotografie: iStock
                   

Někdy se stane, že vaše kůže zareaguje svědivou reakcí a vy byste si vyrážku nejradši seškrábali z těla. Jak ale řekl Admirál Ackbar v šesté epizodě Hvězdných válek: „Je to past.“ Nedocílíte tím ničeho jiného, než že si vyrážku, ať už ji způsobilo cokoliv, zhoršíte. Podle doktorky Debry Rose Wilson dokonce hrozí infekce. V případě svědivé vyrážky je nejlepší se škrábání zcela vyhnout — silnou vůlí nebo za pomoci níže uvedených běžných produktů.

1. Oves

Jestli oves znáte jen v podobě ovesné kaše, o hodně přicházíte. Na kůži totiž oves funguje protizánětlivě, primárně kvůli kyselině linolové a kyselině olejové. Ty omezují produkci určitého druhu proteinů, které mohou způsobit zánětlivou reakci. Pomáhá se suchou, drsnou kůží a efektivně tak bojuje se svědivou vyrážkou. Ovesnou koupel seženete předpřipravenou v obchodě, ale jednoduše si ji připravíte i doma. Stačí vám jen ovesné vločky, voda a vana.

Rozsypané ovesné vločky
iZdroj fotografie: Pixabay

2. Studená voda

Studená voda jako první pomoc při nezávažných kožních potížích nejspíš nepřekvapí. Ale přemýšleli jste někdy, proč tomu tak je? Odpověď na otázku je: chlad. Ten omezuje proudění krve do postiženého místa, čímž je zmírněn otok a umenšena zánětlivá reakce. Dochází i k redukci svědění. Vybrat si můžete z celé škály možností: studený obklad, studená sprcha anebo kostky ledu. Led ale nikdy nedávejte přímo na kůži, jen přes látku.

3. Jablečný ocet

Jedná se o staletími prověřenou babskou radu. Z vědeckého hlediska jsou prokázány antimikrobiální účinky jablečného octa, ale mohl by být efektivní i v případě kožních obtíží, jako jsou ekzémy. Podle studie z roku 2015 mívají lidé trpící na ekzém vyšší pH kůže, což souvisí s nižší aciditou ochranné kožní bariéry. Jablečný ocet (například jako součást koupele) by se svou kyselostí mohl pomoci s obnovením bariéry. Důkazy nicméně zůstávají nejasné.

Jablečný ocet vedle rozkrojeného jablka
iZdroj fotografie: Unsplash

4. Oleje

Mezi vhodné oleje patří:

  • olivový olej
  • arganový olej
  • jojobový olej
  • tea tree olej

Olivový, jojobový a tea tree olej mají skvělé protizánětlivé účinky. Pravidelné užívání arganového oleje pak zvyšuje elasticitu pokožky a zlepšuje vstřebávání lokální medicíny (jako jsou léčivé krémy či gely). Jojobový olej pomáhá obnovit kožní bariéru. Tea tree olej, rodák z Austrálie, je navíc silně antibakteriální a antiseptický; koncentrovaný by rozhodně neměl přijít do styku s kůží napřímo.

5. Epsomská sůl

Jestliže není epsomská sůl běžnou součástí vaší domácnosti, je čas to napravit. Kromě toho, že pomůže s bolavými svaly, detoxikací a vstřebáváním hořčíku, působí proti stresu, nespavosti a také má blahodárný vliv na kůži. Zlepšuje totiž fungování kožní bariéry a snižuje zánětlivé reakce. Vhodnou alternativou k epsomské soli (která svoje jméno získala po anglickém městě Epsom, kde byla poprvé objevena) je sůl z Mrtvého moře.

Jak s vyrážkami bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články