Jak mít před rakovinou náskok: Méně známým příznakem, který je často podceňován, je zánět

Některé příznaky rakoviny bývají často zaměňovány za symptomy jiných onemocnění. Stanovení správné diagnózy pak trvá déle. Není je proto radno podceňovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Z celosvětového hlediska je rakovina jednou z hlavních příčin předčasných úmrtí. Někdy se může vyvinout bez varování. Většina případů však varovné příznaky má. Jak upozorňuje Dr. Daniel Murrell, MD, čím dříve možné příznaky rakoviny odhalíte, tím větší je šance na přežití. V případě podezření, že něco není v pořádku, proto raději vždy vyhledejte lékaře.

Příznaky rakoviny

Příznaky rakoviny se liší podle toho, jaká část těla je postižena. Některé obecné příznaky jsou relativně známé, jako například nevysvětlitelné ubývání na váze, stálá únava, přetrvávající, nevysvětlitelné horečky nebo noční pocení. Jiné symptomy však často bývají zaměňovány s odlišnými nemocemi. Mezi tyto symptomy patří především záněty. Ty se dělí na chronické a akutní.

Co je to zánět

Zánět je normální fyziologická reakce, která způsobuje hojení poškozené tkáně. Zánětlivý proces začíná, když se z poškozené tkáně uvolňují chemické látky. V reakci na to bílé krvinky vytvářejí látky, které způsobují, že se buňky dělí a rostou, aby obnovily tkáň a pomohly napravit poranění. Jakmile je rána zahojena, zánětlivý proces končí. 

zánět v těle iZdroj fotografie: Depositphotos

Chronický zánět a vznik rakoviny

U chronického zánětu může zánětlivý proces začít, i když nedošlo k žádnému zranění, a neskončí, kdy by měl. Proč zánět pokračuje, není vždy známo. Chronický zánět může být způsoben infekcemi, které nemizí, abnormálními imunitními reakcemi na normální tkáně nebo stavy, jako je obezita. 

Časem může chronický zánět způsobit poškození DNA a vést k rakovině. Například lidé s chronickými zánětlivými střevními onemocněními, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, mají zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva. Chronický zánět je také spojován s šířením rakoviny do dalších částí těla. V případě chronického zánětu je proto vždy zapotřebí důkladné vyšetření.

Chronický zánět může na rakovinu upozornit i několik měsíců předem

Dle výzkumů je zánět často spojován s rozvojem a progresí rakoviny. Nádorový excesivní zánět je způsoben mnoha faktory, včetně bakteriálních a virových infekcí, autoimunitních onemocnění, obezity, kouření tabáku, expozice azbestu a nadměrné konzumace alkoholu, které zvyšují riziko vzniku rakoviny a stimulují maligní progresi. Naproti tomu zánět vyvolaný rakovinou může být vyvolán mutacemi iniciujícími rakovinu a může přispívat k maligní progresi prostřednictvím náboru a aktivace zánětlivých buněk.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oba typy zánětů mohou vést k imunosupresi, čímž poskytují vhodné prostředí pro rozvoj nádorů. Zvýšené zánětlivé markery jsou spojeny s rakovinou a mohou předcházet diagnóze o několik měsíců, zejména u starších pacientů, mužů a pacientů s velmi vysokými nebo přetrvávajícími abnormalitami.

Akutní zánět a rakovina

Akutní zánět má rychlý průběh, obvykle trvá 1-2 týdny. Tento typ je častější a může se vyskytnout i jako příznak obyčejného říznutí, ale akutním zánětem je i meningitida, dermatitida, angína, nebo zánět slepého střeva. Ačkoli se mnoho studií zabývalo úlohou chronického zánětu při vzniku rakoviny, jen málo studií se zabývá vzorci akutního zánětu před stanovením diagnózy rakoviny. Současné výsledky však naznačují, že akutní zánět doprovázený nádorovým onemocněním podporuje progresi nádorového onemocnění.

Záněty nejsou vždy špatné

Zánět by se neměl brát na lehkou váhu. Na jedné straně jsou pro tělo signálem, že je něco velmi špatně, ale na druhé straně plní důležitou obrannou funkci. Existují i typy zánětu, které pomáhají nádory ničit. Například imunoterapie může využívat zánětlivé procesy k útoku na rakovinu a její léčbě. Pokud však trpíte chronickým zánětem nebo se záněty často opakují, je na místě důkladné vyšetření.

Jaké neobvyklé příznaky vás upozornily na vaše případné onemocnění?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články