Jak rozpoznat nemocné ledviny od bolesti zad? Začíná to stejně, ale v jednom se liší

Bolesti v těle jsou signálem, že něco nefunguje tak, jak by správně mělo. Nepříjemné bolesti někdy samy odezní, často si ale člověk musí vypomoci léky či návštěvou lékaře.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud vás rozbolí v zádech, někdy může být problémem poznat, z čeho bolest pramení. Na vině bývají ledviny stejně jako uskřípnutý nerv. Docentka Marisa Meyer Clifton, MD se ve své lékařské praxi setkává velmi často s bolestivými záchvaty ledvin a tedy ví, jak správně bolest lokalizovat. Vodítkem je i to, kam nejvíce bolest vystřeluje.

Ledvinové kameny

Každý, koho už někdy bolely ledviny kvůli ledvinovým kamenům, vám potvrdí, že není o co stát. Bolest je kolikrát tak velká, že člověka až paralyzuje. Ledvinové neboli močové kameny vznikají z minerálních solí, které jsou rozpuštěné v moči a krystalizují v močových cestách. Ureterolitiáza, tedy tvorba ledvinových kamenů, postihuje jak ženy, tak muže. Na vzniku kamenů se podílí i nezdravá životospráva – velký příjem kofeinových nápojů, konzumace čokolády, masa, málo pohybu a nedostatečný pitný režim, sedavé zaměstnání.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pití velkého množství kávy někdy může způsobit ledvinové kameny.

A kde vás přesně bolí? V zádech

U ledvinových kamenů bolest vystřeluje do oblasti bederních zad, ale spíše jakoby z hloubky těla. Může se promítat až do třísla a podbřišku a velmi často se jedná o kolikovou bolest. K tomu se přidružuje zvracení, pocení, neklid a krev v moči. Léčba spočívá v podávání léků proti bolesti a spasmolytik, jež uvolňují hladké svaly v močovodech, důležitý je ale i dostatečný pitný režim. Dobrou zprávou je, že většina kamenů sama z těla spontánně odchází a jen v málo případech je zapotřebí operativní zákrok.

iZdroj fotografie: Pixabay
Důležitý je pitný režim.

S čím je možné si bolestivé příznaky splést

Bolestivou koliku v souvislosti s ledvinovými kameny lze podle příznaků někdy zaměnit za zánět slepého střeva, žaludeční vředy, zánět ledvin či zánět močového měchýře. Platí zde zásada, co nejdříve navštívit lékaře, aby nedošlo k vážnějšímu poškození ledvin. A to i tehdy, jestliže bolest sice není velká, ale spíše dlouhodobého charakteru spojená s obtížnějším močením.

Kolik šálků černé kávy denně vypijete?

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články