Solný zábal uzdraví z nachlazení a nastartuje správné fungování štítné žlázy. Lidé jím také tlumí bolest svalů

Solné zábaly jsou velmi starou procedurou, která ulevuje od mnoha obtíží. Vyrobíte je snadno sami doma a potřebné ingredience zaručeně najdete v kuchyni.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Solné zábaly jsou jednoduchou a účinou alternativou léků k řešení mnoha obtíží. Jak uvádí odbornice na výživu Brianna Elliott, RD, epsomská sůl, která se k solným zábalům často používá, je oblíbeným lékem na mnoho onemocnění. Lidé ji používají ke zmírnění zdravotních potíží, jako jsou bolesti svalů a stres. Je také cenově dostupná, snadno se používá a při správném použití je neškodná. Jedná se o starou metodu, která si našla oblibu u mnoha léčitelů. 

Jak připravit solný zábal

Správný účinek slaných zábalů závisí na jejich správné přípravě a použití. K přípravě budete potřebovat:

  • 1 litr převařené nebo destilované vody,
  • espomská sůl (pokud nemáte, použijte obyčejnou)
  • hluboký talíř
  • gáza nebo měkký hadřík
džbánek vody a sůl iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava:

Do nádoby nalijte litr vody a vsypte sůl. Je třeba dbát na to, aby koncentrace soli v roztoku byla mezi 7,5 a 10 %. Tento poměr nesmí být vyšší, protože by mohlo dojít k poškození zdraví. Důkladně promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila. Poté vezměte gázu nebo měkký hadřík a namočte jej do roztoku.

Obvaz jemně vyždímejte a přiložte na omytou a osušenou pokožku. Obvaz by měl zcela přilnout k oblasti, kterou chcete zahojit. Abyste zabránili odpadnutí obvazu, přelepte rohy gázy páskou nebo převažte obvazem. Používejte jej po dobu 8 až 12 hodin, poté obvaz sejměte a místo opláchněte teplou vodou. Délka léčby závisí na typu onemocnění.

Použití solných zábalů

Solné zábaly lze použít při mnoha zdravotních obtížích. V těchto pěti případech se využívají nejčastěji:

1. Abscesy a vředy

Pokud se u vás nebo vašich blízkých objeví abscesy a vředy, můžete použít solný obvaz. K léčbě tohoto stavu přiložte na postižené místo gázu na 2-3 hodiny. Po uplynutí této doby odstraňte obvaz a otřete kůži sterilním hadříkem. Ošetření aplikujte 6 až 8 krát.

2. Artritida a dna

Při těchto stavech přiložte gázu a ovažte širokým obvazem. Obvaz nechte přiložený po dobu 8 hodin. Ošetření opakujte denně po dobu 15 dnů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Nachlazení nebo chřipka

Solný roztok velmi dobře působí při nachlazení, bolestech v krku, bronchitidě nebo počátečních příznacích chřipky. Pokud jste nachlazení, namočte gázu do solného roztoku a přiložte ji na krk a čelo. Nechte působit přes noc a ráno místo opláchněte teplou vodou. Příznaky vymizí do 4 dnů. Pokud se jedná o chřipku, postupujte stejně jako výše, obvaz však přiložte i na záda.

4. Onemocnění štítné žlázy

U strumy štítné žlázy přiložte na krk obvaz namočený v 10 % solném roztoku. Obvaz se nejlépe přikládá na noc a ponechává se po dobu 8 hodin. Ošetření by mělo trvat 3 týdny.

5. Modřiny a zranění

Tato metoda je ideální pro zhmožděniny, modřiny a popáleniny. Solný roztok však nepoužívejte na otevřené rány. Připravený obvaz přiložte na postižené místo a převažte jej obvazem. Nechte působit přibližně 9 až 10 hodin. Ošetření opakujte po dobu 4 až 5 dnů.

Kdy nepoužívat solné zábaly

Kromě toho, že není možné použít sůl na otevřenou ránu, je třeba mít také na paměti, že solné zábaly mohou vést k nerovnováze soli v těle. Neměli by je užívat lidé trpící migrénou a hypertenzí. Pokud se objeví jakékoli negativní příznaky, je třeba tento typ léčby ukončit.

Jaké další využití solných zábalů znáte a používáte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články