Hřbitov červených krvinek se nachází v těle každého. Jak předejít tomu, aby nezačaly páchat škodu?

Hřbitovem červených krvinek je odborníky nazývána slezina. Jedním z jejích úkolů je totiž likvidace odumřelých červených krvinek, aby mohly být nahrazeny novými.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slezina, neboli odborně splenda, je uložena v levém nadbřišku. Jejími těsnými sousedy jsou žaludek a slinivka a je součástí lymfatického systému. Filtruje lymfu a zároveň z ní vychytává opotřebované červené krvinky, které následně rozkládá. Dalším jejím úkolem je pomoc s trávením potravy. Spolu se žaludkem a slinivkou rozkládá potravu na jemnou esenci, kterou pak za pomoci lymfy distribuuje do celého organismu.

Lze ji postrádat, ale…

Slezina patří mezi orgány, bez kterých můžeme přežít, je orgánem potřebným hlavně v dětském věku. Podílí se totiž na správném vývoji imunitního systému. Pokud slezina v těle chybí, je organismus méně odolný vůči infekci. Osoba se slabou nebo zánětem zasaženou slezinou se ale také nebude cítit nejlépe, proto je někdy lepší ji chirurgicky odebrat. Její funkce mohou být nahrazeny jinými orgány lidského organismu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Onemocnění samotné sleziny je poměrně vzácné, četnější je onemocnění jiných orgánů těla, které se projeví na slezině. Tímto způsobem nejčastěji dochází ke zvětšení sleziny –⁠ tzv. splenomegalii. Takto se často projevují různá onemocnění krve a lymfatického systému, jako je například leukémie, anémie či nádorové onemocnění lymfatických cest. Ke zvětšení sleziny může ale také přispět onemocnění jater infekčního i neinfekčního původu.

Stres ovlivňuje funkci

Bolest sleziny člověk obvykle pociťuje až v případě jejího zvětšení. Pouze její vazivové pouzdro má totiž dostatek nervových zakončení, aby mohlo způsobovat bolest. Jak poškozením vazivového pouzdra sleziny a tlakem krve na něj, tak jejím zraněním dochází k nepříjemným pocitům. Ke spolehlivé diagnostice se využívá nejčastěji vyšetření na CT nebo magnetická rezonance. To, že slezina nefunguje správně, se může projevit chladnými končetinami, silnou únavou nebo zvýšenou chutí na sladké potraviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je v silách každého z nás ovlivnit kvalitu funkce vlastní sleziny? Částečně ano. Důležitým faktorem je míra stresu. Chronický stres a dlouhodobá úzkost slezinu oslabují. Vlivem kortizolu totiž dochází k biochemickým změnám v jejích buňkách. Samozřejmostí je omezení spotřeby alkoholu, jehož negativní účinky na organismus jsou všeobecné známé. Správnou funkci sleziny rovněž můžete podpořit kořením, jako je například hřebíček, kurkuma nebo zázvor.

Zdroj: Queensland Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články