Použití octa při infekcích je známé již po staletí. Dokáže utlumit také bolest zubů

Pokud vás začne bolet zub, vyhledejte co nejdříve zubního lékaře. Jestliže to není právě možné, lze si pomoci jednoduchým domácím trikem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Při bolesti zubů je nejlepší co nejdříve navštívit zubního lékaře, protože, jak vysvětluje zubní lékařka Christine Frank, DDS, kazy nebolí, dokud se infekce nedostane k nervu zubu a bolest tak může být příznakem mnohem většího problému. Někdy však není návštěva zubního lékaře v danou chvíli právě možná, v takovém případě je vhodné užít lék s obsahem ibuprofenu, který jednak potlačuje bolest a také mírní zánět. Pomoci vám však může i domácí léčba.

Jak může ocet pomoci při bolesti zubů

Ocet, což je vodný roztok kyseliny octové, která vzniká octovým kvašením alkoholu, je účinným antiseptikem a antimikrobiálním prostředkem. Proto může být užitečný při zmírňování různých bolestí nebo zánětů a při prevenci infekce. Studie ukazují, že ocet ničí řadu mikroorganismů, včetně bakterií a virů, a snižuje počet mikroorganismů, jako jsou E. coli, Staphylococcus aureus, modrá Escherichia coli a Candida.

Někteří lidé doporučují ocet jako levný a přírodní prostředek proti bolesti zubů. Ocet dokáže odstranit mikroorganismy způsobující infekci, a tím zmírnit bolest zubů, snížit zánět a zabránit infekci dásní. Nezapomeňte však, že ocet nenahrazuje návštěvu zubaře, která je v případě bolesti zubů nezbytná. Může se jednat pouze o ad hoc prostředek, který lze použít před plánovanou návštěvou zubaře. Ocet neodstraní zdroj problému a nevyléčí onemocnění zubů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak použít ocet na bolest zubů

Použití octa při infekcích je známé již po staletí. Ocet má antimikrobiální a antiseptické vlastnosti. Doporučuje se jako jeden z domácích léků na různé potíže, například právě na bolest zubů. K tomuto účelu jej lze použít dvěma způsoby. V případě bolesti zubů lze ocet aplikovat na postižené místo nebo jej zředěný vyplachovat v ústech.

Ocet na bolest zubů aplikujte tak, že namočíte kousek vatového tamponu do octa (může být i jablečný) a poté jej přiložíte na postižený zub nebo dáseň. Dalším způsobem je zředit jednu čajovou lžičku octa v polovině sklenice vody a několikrát denně si touto směsí vypláchnout ústa. 

S octem to však nepřehánějte

Ocet byste však neměli používat příliš často a v žádném případě jej nenanášejte na zuby dlouhodobě. Vědci totiž zjistili, že pravidelné nebo dlouhodobé používání octa poškozuje zubní sklovinu. Proto by se to nemělo přehánět. Jedná se o prostředek, který lze použít pouze dočasně ke zmírnění nepříjemných pocitů před návštěvou zubaře.

Další domácí prostředky proti bolesti zubů

V případě nepříjemných a náhlých příznaků můžete použít i další domácí prostředky proti bolesti zubů:

  • Šalvěj: Má antiseptické a protizánětlivé účinky, několikrát denně si vyplachujte ústa šalvějovým nálevem.
  • Studený obklad: Přiložte kostky ledu zabalené ve fólii a látce na tvář v místě bolesti zubu, kostku ledu můžete také cucat.
  • Jód: Pro znecitlivění zubu přiložte na zub vatový tampon napuštěný jódem nebo opláchněte bolestivé místo vodou s několika kapkami tohoto hnědého roztoku.
  • Soda: Ústa by se měla vyplachovat polévkovou lžící jedlé sody rozpuštěné ve sklenici vody. Soda má antibakteriální a protizánětlivé účinky a také podporuje obnovu měkkých tkání.
  • Eukalyptový olej: Bojuje proti bakteriím a má protizánětlivé účinky, používá se jako výplach (5 kapek do sklenice vody).
  • Česnek: Má antibakteriální a analgetické účinky, na bolavé místo přiložte rozdrcený stroužek česneku.
  • Hřebíček: Má analgetické a antiseptické účinky. Po rozdrcení jej můžete přiložit na bolestivé místo nebo je otřít vatou namočenou v hřebíčkovém oleji. 

Jaké další prostředky proti bolesti zubu využíváte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články