Kolem všech nemocí se šíří informace, které nejsou zcela pravdivé. U smrtelných chorob je tento jev častější. Mnoho takových mýtů koluje i o rakovině plic.
Podle Světové zdravotnické organizace je rakovina plic po rakovině prsu druhým nejčastějším typem rakoviny a nejčastějším typem rakoviny, co se týče důvodů úmrtí. Specialista na intenzivní péči a pneumolog Fred Aleskerov, MD upozorňuje, že časné příznaky rakoviny plic bývají velmi často podceňovány a zaměňovány s příznaky jiných, méně závažných onemocnění. O této nemoci také koluje řada polopravd a mýtů, toto je 10 nejrozšířenějších z nich.
Mýtus 1: Onemocnění se vyskytuje pouze u kuřáků
Tato informace není pravdivá a bohužel jde o velmi matoucí mýtus, který způsobuje stigmatizaci této nemoci. Podle CDC přibližně 10-20 % lidí s rakovinou plic nikdy nekouřilo nebo vykouřilo méně než 100 cigaret za život. CDC dále uvádí, že každý rok je přibližně 7 300 úmrtí na rakovinu plic u nekuřáků způsobeno pasivním kouřením a dalších 2 900 úmrtí je způsobeno expozicí radonu.
Mýtus 2: Neexistuje žádný způsob, jak snížit riziko vzniku onemocnění
Právě naopak, existuje hned několik způsobů, jak snížit riziko vzniku rakoviny plic. V první řadě je to prevence a odvykání kouření. Velký význam má také omezeného vystavení se pasivnímu kouření. Vhodné je také pravidelné cvičení, vyvážená strava a dodržování dalších zásad zdravého životního stylu.
Mýtus 3: Rakovinou plic onemocní pouze starší lidé
Opět omyl. Přestože více než polovina lidí s diagnózou rakoviny plic je starší 65 let, rakovinou plic onemocní mnoho mladších lidí do 50 let, zejména žen.
Mýtus 4: Život ve znečištěném městě je horší než kouření
Existují důkazy, že znečištění způsobené dopravou zvyšuje riziko rakoviny plic. Například autoři metaanalýzy, která se tímto zabývala, dospěli k závěru, že expozice oxidu dusičitému, oxidu dusnatému, oxidu siřičitému a jemným prachovým částicím je pozitivně spojena s rizikem rakoviny plic.
Profesionální expozice znečištěnému ovzduší u řidičů významně zvyšuje výskyt rakoviny plic a úmrtnost na ni. Srovnání znečištění a kouření je však obtížnější. Život ve znečištěných městech je rizikovým faktorem, ovšem nikdo s jistotou neví, zda je horší než užívání tabáku, ale kombinace obou těchto faktorů může být samozřejmě ještě horší,.
Mýtus 5: Když kouříte už léta, nemá smysl přestávat
Bez ohledu na to, zda kouříte pár týdnu nebo pár desítek let, přestat s kouřením má smysl vždy. Zanechání kouření skutečně významně snižuje riziko vzniku rakoviny plic. Kromě rakoviny plic snižuje odvykání kouření také riziko vzniku řady dalších onemocnění, včetně srdečních chorob, osteoporózy a cukrovky.
Mýtus 6: Kouření konopí nezvyšuje riziko rakoviny plic
Z výzkumů vyplývá, že konopí je rizikovým faktorem rakoviny plic, je však stále zapotřebí další výzkum, protože epidemiologické důkazy o souvislosti mezi konopím a rakovinou plic jsou omezené a rozporuplné. Jedním z problémů při studiu této souvislosti je skutečnost, že lidé, kteří kouří konopí, jsou často zároveň kuřáky cigaret.
Mýtus 7: Pokud máte rakovinu plic, můžete i nadále kouřit
To není pravda. Kromě nesčetných výhod, které přináší zanechání kouření, mají lidé s rakovinou plic, kteří přestali kouřit, lepší prognózu.
Mýtus 8: Operace karcinomu šíří nádorové buňky po celém těle
Chirurgická léčba rakoviny plic se doporučuje v časném stadiu onemocnění. Pokud je nádor velký, další léčba, například chemoterapie nebo imunoterapie před operací, sníží riziko rozšíření nádorových buněk do krve. Operace jako taková rozhodně nezpůsobuje její šíření.
Mýtus 9: Nemoc má vždy příznaky
Bohužel tomu tak vždy není. Rakovinu plic lze odhalit u zcela bezpříznakových případů nebo u lidí s mírnými respiračními příznaky. To je i jeden z důvodů, proč je screening rakoviny plic u vysoce rizikových osob tak důležitý.
Mýtus 10: Rakovina plic je vždy smrtelná
To naštěstí také není pravda. Pokud zdravotníci odhalí rakovinu plic včas, je více než 60 % pravděpodobnost vyléčení. I pacient s rakovinou plic diagnostikovanou v pokročilejším stádiu má dnes díky pokročilejší léčbě v určitých situacích mnohem větší šanci na dlouhodobé přežití.